Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 14 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Verslo naujienos
 - Įvykiai, renginiai
 - Švietimas, studijos
 - Mokslo naujienos
 - Portalo naujienos
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 14 d. 08:29
Išplėskite ribas su AGON PRO AG276FK
Lapkričio 13 d. 20:29
KTU mokslininkų ir partnerių kuriamas VR įrankis padės vilkikų vairuotojams įvaldyti stresines situacijas
Lapkričio 13 d. 18:23
Kas yra kibernetiniai nusikaltėliai ir 4 būdai, kaip juos pačius apgauti
Lapkričio 13 d. 16:23
Ar „ChatGPT“ meta iššūkį „Google“? Nauja paieškos funkcija ir kaip ja naudotis
Lapkričio 13 d. 14:19
Labas, „Siri“, pasitark su „ChatGPT“: „Apple“ balso asistentui pribrendo laikas pokyčiams
Lapkričio 13 d. 12:29
Dauguma vartotojų nebepasitiki nuo sukčių nukentėjusiomis įmonėmis
Lapkričio 13 d. 10:49
Pasitikrinkite, ar jūsų telefone įjungti saugos pranešimai
Lapkričio 13 d. 08:50
Technologijos miegamajame – naujausios inovacijos gali padėti pagerinti miego kokybę
Lapkričio 12 d. 20:23
Jau 2025 m. vidutinio ir smulkiojo verslo laukia svarbūs pokyčiai – ar verta baimintis duomenų teikimo į i.EKA? (2)
Lapkričio 12 d. 18:14
Kaip „Mac“ kompiuterio garsą mažinti ar didinti mažesniais žingsneliais
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods
Reklama
 Naujienos » Mokslo naujienos Ankstesnė naujiena | Sekanti naujiena | Dalintis | Spausdinti

Po pasaulį sklinda fizikos dėsniams nepaklūstančios gigantiškos dulkės

Publikuota: 2018-12-28 07:03
Tematika: Mokslo naujienos
Aut. teisės: ©15min, UAB
Inf. šaltinis: 15min.lt

Po visą pasaulį pasklido gigantiškos dulkių dalelės, o jų sklidimą lemiantys fizikos dėsniai mokslininkams yra nežinomi, rašo „Science Alert“. Kad ir kokios būtų tos paslaptingosios fizikinės jėgos, jos yra tokios galingos, kad geba išlaikyti ore dulkių daleles, kurios yra net 50 kartų didesnės, nei kad mums atrodė įmanoma. Ir šios dulkės gali būti perkeliamos nuo Sacharos dykumos iki pat tropinių Karibų.

Retai kada galima džiaugtis tokiais fizikos dėsniams prieštaraujantiems reiškiniams. Dažniau tai reiškia, kad mokslininkai kažką pražiopsojo – o dėl šio pražiopsojimo, dėl spragų mūsų žiniose gali būti neatsižvelgta ir į kokį nors svarbų veiksnį, susijusį su globaliniu atšilimu. Beveik 30 metų mokslininkai žinojo, kad mažos dulkių dalelės, pakeltos nuo Sacharos dykumos, dažnai būna vėjų nunešamos iki Karibų – per 3500 kilometrų nuo namų.

Anksčiau buvo manoma, kad šiame debesyje dalelės negali būti didesnės nei 0,01–0,02 mm skersmens. Tačiau dabar, kai mokslininkai pradėjo analizuoti dulkių mėginius, nurinktus nuo Atlanto vandenyne išdėstytų plūdurų ir povandeninių gaudyklių, jie buvo apstulbinti netikėto dalelių dydžio. Tarp 2013 ir 2016 metų Karališkojo Nyderlandų jūrų tyrimų instituto mokslininkai nustatė, kad kai kurios dulkių dalelės yra net iki 0,45 mm skersmens – beveik 50 kartų didesnės, nei iki šiol buvo manoma, kad gali pernešti pasauliniai vėjai.

„Šios dulkių dalelės yra pakeliamos nuo Sacharos dykumos ir būna perneštos tarp dviejų žemynų. Dauguma žmonių jas pažįsta kaip ant automobilių nukrentantį nešvarumų sluoksnį arba kaip keistai gelsvo dangaus, kokį esame stebėję prieš keletą metų, priežastį. Tačiau dabartinės mokslui žinomos idėjos nenumato, kad atmosferos sluoksniais tokius didelius atstumus galėtų nukeliauti tokios masyvios dalelės, kas rodo, kad turėtų būti koks nors iki šiol nežinomas atmosferos procesas ar procesų kombinacija, kuri išlaiko tokias daleles ore“, – sakė tyrimo bendraautoris Redingo universiteto (JK) Atmosferos elektrinių reiškinių tyrėjas Gilesas Harrisonas.

Šiuo atveju bloga žinia yra ta, jog netinkamai vertindami vėjo pernešamą turinį mokslininkai galėjo sudaryti ganėtinai klaidingus klimato modelius. Mat jeigu tokiais dideliais atstumais gali būti perneštos tokio dydžio, pavyzdžiui, kvarco dalelės, tai jos gali lemti ir debesų formavimąsi, ir paveikti pasaulinę klimato sistemą apskritai.

„Šie įrodymai, kad dulkės ir pelenai gali būti pernešami taip toli, yra reikšmingi, nes šios dalelės turi įtakos ir spinduliuotės pasiskirstymui po planetą, ir vandenynų anglies ciklui“, – sakė G. Harrisonas.

Dulkės tik iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti nereikšmingu ir erzinančiu dalyku: kai jų koncentracija atmosferoje pasiekia pakankamą lygį, jos gali pakeisti klimato pusiausvyrą, pakreipti Žemę pasiekiančią Saulės šviesą ir šilumą kita kryptimi. Išbarstydamos ir absorbuodamos Saulės spinduliuotę, šios dalelės iš tiesų įgyja galią pakeisti virš mūsų galvų beplaukiančius debesis, o tuo pačiu paveikti ir orus mūsų artimiausioje aplinkoje, ir globalų klimatą apskritai. Visos šios ore kybančios dalelės gali netiesiogiai paveikti ir tropinių ciklonų formavimąsi. Laikas, kurį visi šie stambiųjų dulkių debesys geba praleist ore, yra stulbinantis.

Anot mokslinių tyrimų duomenų, didesniąją dalį tokių dalelių ant Žemės paviršiaus nusodina ne gravitacija, o lietaus lašai. Rūgštūs lietaus lašai, papildomai apsunkinti didesnio tankio dalelėmis, sugeba pasiekti giliausias vandenynų vietas, kur paveikia vietines maitinimosi grandines ir vandenynų anglies ciklą. Tačiau, nepaisant itin didelės svarbos, šiandieniniuose klimato modeliuose tokios didelės dulkių dalelės yra ignoruojamos.

Fizikos dėsniai, kuriais grindžiami šių modelių skaičiavimai, tiesiog nenumato, kad oru tokiais dideliais atstumais gali būti pernešamos didesnės nei 10 μm skersmens dalelės, net kai vyrauja didelio greičio vėjai. Kažkas šias daleles laiko ore – tiesiog dar nežinome, kas. Ir nors mokslininkai svarsto kelis variantus – įskaitant vertikalųjį oro srovių maišymąsi, elektrines jėgas bei turbulenciją – aiškaus atsakymo kol kas nėra.

„Faktas, kad stambesnės dulkių dalelės tokį ilgą laiką skrajoja atmosferoje, manoma, prieštatarauja fizikiniams gravitacijos dėsniams. Mes parodėme, kad dėl atmosferos jėgų ir judėjimų kombinacijos stambiosios dulkių dalelės iš tiesų gali išsilaikyti atmosferoje ilgiau“, – sakė tyrimą atlikusios grupės vadovė Michele van der Does. Dabar tyrimo autoriai ragina koreguoti ateities klimato modelių sudarinėjimą taip, kad būtų atsižvelgta ir į dulkių turinį atmosferoje.

Tyrimas publikuotas žurnale „Science Advances“.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Membraniniai kosminiai teleskopai

Kosminiai teleskopai turi daug pranašumų prieš antžeminius. Galimybė stebėti dangų visą laiką (o ne tik naktį), visų ilgių bangomis (o ne tik tomis, kurias praleidžia atmosfera), be atmosferos sukeliamo mirgesio ir iškraipymų – visa tai padeda daug plačiau žvelgti į kosmosą.

Net trys KTU jaunosios tyrėjos – pasauliniame mokslinių tyrimų „pičų“ pusfinalyje

Kauno technologijos universitetas (KTU) kartu su pasaulinio tyrimų tinklu „InSPiR2eS“, pirmą kartą Lietuvoje suorganizavo IGPRC2024 mokslinių tyrimų trumpų idėjų pristatymo („pičų“) konkursą. Jo metu net trys KTU mokslininkės pateko į šio pasaulinio konkurso pusfinalį Australijoje, kur varžysis dėl įspūdingo 20 tūkst. Australijos dolerių prizinio fondo.

Geresni erdvėlaivių varymo algoritmai

Pagrindinis uždavinys, kylantis planuojant kosmines misijas – kaip įvykdyti tikslus sunaudojant kuo mažiau kuro. Kuro masė sudaro didžiąją dalį kylančios raketos masės, taip pat kuro – tiksliau, išmetamosios medžiagos – reikia ir erdvėlaiviui, kad galėtų manevruoti skrydžio metu.

2024 m. lapkritis
2024-11-07 13:24
Lietuvos tyrėjos – Baltijos šalių stipendijų konkurso „Moterims moksle“ laureatės
2024 m. spalis
2024-10-30 10:26
Prasilenkiantys magnetiniai laukai Saulėje
2024-10-28 07:05
Išmanioji tekstilė: ar Jūsų drabužiai yra atsparūs elektromagnetinei spinduliuotei?
2024-10-23 13:22
Gama žybsniai išaiškins pirmąsias galaktikas?
2024-10-22 19:12
Išskrido „Europa Clipper“
2024-10-20 11:23
Vytauto Didžiojo universitetas išrinktas būsimo MIT MISTI programos konsorciumo Lietuvoje koordinatoriumi
2024-10-20 08:04
Lietuvos astronomų tyrimas sudomino „Forbes“: juo siekiama išsiaiškinti cheminės sudėties tarp planetų ir jas galinčių suformuoti žvaigždžių ryšį
2024-10-17 13:19
Pakilo misija į pamuštą asteroidą
2024-10-16 10:48
VU ir Kinijos mokslininkai nustatė, kad skaitmeninės technologijos gali padėti sumažinti depresijos paplitimą tarp senjorų
2024-10-09 13:42
Stipriausias ciklo Saulės žybsnis
2024-10-09 07:09
2024 m. Nobelio fizikos premija – dirbtinio intelekto pagrindų kūrėjams
2024-10-01 19:18
Kosmosas sendina širdis
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama