Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė ir JAV nepaprastoji ir įgaliotoji ambasadorė Lietuvoje Anne Hall pirmadienį pasirašė Lietuvos ir Jungtinių Amerikos Valstijų vyriausybių susitarimą dėl bendradarbiavimo mokslo, technologijų ir inovacijų srityje.
Susitarimas padės Lietuvos ir JAV mokslo ir studijų institucijoms vykdyti bendrus projektus, keistis moksline ir technologine informacija bei gerąja patirtimi.
Daugelis Lietuvos universitetų palaiko gerus ryšius su JAV mokslininkais, keičiasi tyrėjais, dalyvauja stažuotėse, organizuoja jungtines doktorantų studijų programas, palaiko ryšius su JAV mokslo centrais, kuriuose dirba išeiviai iš Lietuvos. 2017–2018 mokslo metais Lietuvos aukštosiose mokyklose mokėsi 54 JAV piliečiai (daugiausia LCC ir VU), dalinėms studijoms Lietuvoje yra atvykę 26 JAV studentai. Dalinių studijų į JAV aukštąsias mokyklas studijuoti išvykę 29 Lietuvos studentai.
„Šiandien minime istorinį momentą ir įtvirtiname bendradarbiavimą, kuris jau daugelį metų vyksta tarp JAV ir Lietuvos. Daugybė žmonių – žymių mokslininkų, akademikų, intelektualų – yra nutiesę tiltus tarp dviejų valstybių. Mokslas, inovacijos, technologijos – tai sritys, kurios kuria ilgametę pridėtinę vertę. Tikiu, kad šiandien pasirašytas susitarimas atvers dar daugiau kelių, kuriais galės judėti žinios ir talentai, kursiantys mūsų abiejų šalių gerovę“, – sakė ministrė J. Petrauskienė.
„Susitarimą dėl bendradarbiavimo pasirašome reikšmingu laiku – švęsdami Lietuvos nepriklausomybės atstatymo ir dvišalių santykių šimtmetį. Jis svarbus tiek JAV, tiek Lietuvai. Lietuva yra viena iš 12-os pasaulio šalių, bendradarbiaujančių su NASA, – sakė ambasadorė A. Hall. – Šiuo metu Lietuva patiria svarius pokyčius mokslo, technologijų ir inovacijų srityje. Tikiuosi, kad bendradarbiavimo tarp mūsų šalių susitarimas juos dar labiau sustiprins ir leis žengti dar toliau į priekį.“
Lietuvos mokslo taryba iki 2015 m. finansavo Lietuvos mokslininkus, kurie kartu su JAV mokslininkais vykdė bendrus projektus. Tam per penkerius metus buvo skirta beveik 1,7 mln. eurų. Pasirašius naują susitarimą tikimasi, kad nuo 2019 metų finansavimas bus vėl atnaujintas.
Sėkmingai tarp šalių vyksta bendradarbiavimas pagal dvišalę „Fulbright“ akademinių mainų programą, kuri pasirašyta praėjusiais metais.