Inovatyvių sprendimų, kurie išspręstų aktualią visuomenei problemą ir pagerintų situaciją, nuolat ieško viešasis sektorius. Kad kelios dangos Lietuvoje būtų tvarios, ieškoma naujų asfalto mišinių, kurie būtų atsparūs išoriniams aplinkoms poveikiams.
Todėl Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) kviečia dalyvauti Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos paskelbtame ikiprekybiniame pirkime ir siūlyti sprendimus, kurie padėtų sukurti nanomedžiagomis modifikuotą asfalto mišinį. Šiuo ikiprekybiniu pirkimu norima įsigyti mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) paslaugą. Konkurse gali dalyvauti verslas, mokslas ir įvairios kitos organizacijos iš Lietuvos ir užsienio. Pasiūlymai laukiami iki rugpjūčio 10 d.
„Ikiprekybiniai pirkimai skatina inovacijų kūrimą ir suteikia galimybę bendradarbiauti verslui, mokslui ir viešajam sektoriui, o naudą gauna visuomenė“, – sako Sigutė Stankevičiūtė, MITA ikiprekybinių pirkimų ekspertė.
Esama Lietuvos automobilių kelių tinklo būklė rodo, kad Europoje visuotinai naudojami asfalto mišiniai ir jų gamybai naudojamos medžiagos neužtikrina pakankamo atsparumo transporto priemonių apkrovų ir klimatinių veiksnių poveikiui. Todėl nuspręsta ieškoti naujų mišinių pasitelkiant mokslininkus, verslininkus, ekspertus.
Manoma, kad po kiekvienos žiemos asfalto dangose pastebimas vis didesnis temperatūrinių plyšių mastas. Karštomis vasaros dienomis, kuomet asfalto dangų temperatūra pakyla iki 50 °C ir daugiau, ypač veikiant sunkiojo transporto priemonėms, asfalto dangose susiformuoja deformacijos (provėžos), atsiranda plyšiai, duobės ir kitos pažaidos.
Visa tai rodo, kad Lietuvoje dėl ženkliai besiskiriančių klimatinių sąlygų negalima tiesiogiai pritaikyti kitose šalyse sėkmingai naudojamų asfalto mišinių receptų. Todėl būtina sukurti būtent Lietuvos klimatinėms sąlygoms ir transporto priemonių apkrovoms pritaikytą asfalto mišinį. Pasaulyje atlikti moksliniai tyrimai grindžia idėją, kad inovatyvių medžiagų tokių kaip nanomedžiagos taikymas asfalto mišinių gamyboje įgalina inovatyvių ir rinkoje konkurencingų produktų sukūrimą.
Naujų, tvaresnių asfalto mišinių poreikis dar labiau ryškėja didėjančio transporto priemonių eismo intensyvumo fone. Per paskutiniuosius 15 metų sunkiųjų transporto priemonių vidutinis metinis paros eismo intensyvumas magistraliniuose keliuose padidėjo daugiau nei 2 kartus.
Be to, kasmet Lietuvoje įrengiamų dangų priežiūrai ir remontui skiriama daugiau nei 75 mln. eurų. Tačiau šis finansavimas nėra pakankamas, todėl įrengtas dangas tenka vis ilgiau eksploatuoti iki jų atnaujinimo. Tad manoma, kad naujo mišinio sukūrimas ir panaudojimas galėtų būti labai svarbus siekiant sukurti tvarų, ilgaamžį ir patrauklų automobilių kelių tinklą. Tos tinklas gyvybiškas svarbus Lietuvos ekonomikai.
Lietuvos statistikos departamento duomenimis transporto sektorius sukuria daugiau nei 11 % bendrojo vidaus produkto. Siekiant išlaikyti ne prastesnius šalies ekonominius rodiklius bei tenkinti visuomenės poreikius mažiausiomis biudžeto sąnaudomis, ekspertai mano, kad būtina didinti kelių tinklo tvarumą dangas įrengiant iš nanomedžiagomis modifikuotų asfalto mišinių.