Elektronika.lt
 2025 m. kovo 14 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Verslo naujienos
 - Įvykiai, renginiai
 - Švietimas, studijos
 - Mokslo naujienos
 - Portalo naujienos
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Kovo 14 d. 11:25
Jūsų duomenys jau interneto sukčių rankose: kaip jie gali būti panaudoti prieš jus?
Kovo 14 d. 08:16
Lietuviai turi mažiausiai kredito kortelių visoje ES: paaiškino, kodėl
Kovo 13 d. 20:14
Moksleivių programavimo konkursas KTU Informatikos fakultete: įsteigtas apdovanojimas mokytojams
Kovo 13 d. 17:34
„Altechna“ su partneriais kurs lazerinius ginklus
Kovo 13 d. 14:28
Tau nereikia elektros kaupimo baterijos
Kovo 13 d. 11:31
Atvirų žinių revoliucija: kaip Europa kuria alternatyvą technologijų gigantams?
Kovo 13 d. 08:40
Lietuva – skaitmeninių atakų epicentre: nematomi pavojai saugumui
Kovo 12 d. 20:20
QR kodai palaipsniui užima brūkšninių kodų vietą: kaip verslas gali šiuo pokyčiu pasinaudoti?
Kovo 12 d. 17:29
Debiutuoja vien elektra varomas „Toyota C-HR+“
Kovo 12 d. 14:16
Laikai pasikeitė: kodėl perkant naują automobilį šiandien vis dažniau žvilgčiojama į išmanųjį telefoną?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
KCD2 Mods
Installing KCD 2 Mods, KCD 2 Guides, KCD 2 Cheats
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Wiki
GTA 6 Map, GTA 6 Characters, GTA 6 News
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Naujienos » Mokslo naujienos Ankstesnė naujiena | Sekanti naujiena | Dalintis | Spausdinti

Lietuvos mokslininkai plėtoja bendradarbiavimą su Europos kosmoso agentūra

Publikuota: 2017-09-26 13:24
Tematika: Mokslo naujienos
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) Optoelektronikos skyriaus mokslininkai laimėjo finansavimą jau antram Europos kosmoso agentūros (ESA) projektui. Kaip ir 2016 m. pradėtas vykdyti projektas, šis yra skirtas naujų puslaidininkinių medžiagų technologijos vystymui. Naujam projektui skirtas 200 tūkst. eurų finansavimas. Planuojama, jog projektas truks 2 metus.

„Šiam projektui bus naudojama mūsų sukurta nauja puslaidininkinė medžiaga – bismidai. Matome, kad ją taikant atsiveria platesnės galimybės efektyvesnių infraraudonųjų šviesos ir lazerinių diodų gamybai. Tokių prietaisų reikia ir kosmose, ir Žemėje. Tikimės sukurti naujus ilgabangius spinduliuotės šaltinius, reikalingus gaminant įvairius optinius jutiklius atmosferos užterštumo ir medicininės diagnostikos taikymams“, – sako FTMC Optoelektronikos skyriaus vadovas prof. Arūnas Krotkus.

Lygiagrečiai prof. A. Krotkaus vadovaujama mokslininkų grupė FTMC toliau sprendžia pirmojo ESA projekto užduotį – tiria bismidų panaudojimo kosmoso tyrimų įrangai galimybes. Viena iš jų – didinti erdvėlaiviuose naudojamų saulės elementų našumą. Tokiu atveju pavyktų atpiginti / sumažinti erdvėlaiviuose naudojamų saulės elementų kaštus.

„Kiekviena medžiaga sugeria skirtingą saulės spektro dalį, todėl kartu jos elektra gali paversti virš 30 procentų saulės šviesos energijos. Toks yra iš trijų medžiagų sluoksnių pagaminto „sumuštinio“, šiuo metu naudojamo erdvėlaiviuose, efektyvumas. Tačiau jį galima padidinti dar daugiau nei 10 procentų papildžius darinį ketvirtu sluoksniu, intensyviai sugeriančiu apie 1 mikrono bangos ilgio šviesą. Eksperimentuodami matome, kad tam itin tinka mūsų sukurta nauja medžiaga bismidai. Toliau tiriame praktinio jos panaudojimo galimybes“, – pasakoja prof. A. Krotkus.

Pasak profesoriaus, dalyvavimas ESA projektuose yra gera proga pasitikrinti savo mokslinių idėjų vertingumą pasitelkiant kokybišką tarptautinę ekspertizę, ko dažnai pasigendama Lietuvos mokslą finansuojančių institucijų vykdomose projektų atrankose.

Fizinių ir technologijos mokslų centras – didžiausia mokslinių tyrimų įstaiga Lietuvoje. Čia vykdomi moksliniai tyrimai, skirti aukštųjų technologijų plėtrai ir žinių ekonomikos kūrimui Lietuvoje ir pasaulyje, kuriami nauji prototipai ir paslaugos, modernios pramonės programos, taip pat sudaromos sąlygos verslui. FTMC dirba 670 darbuotojų, studijuoja 75 doktorantai. Per savo veiklos metus FTMC įvykdė daugiau nei 400 verslo užsakymų ir padėjo daugiau nei 100 įmonių įgyvendinti jų verslo tikslus.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Vanduo giliai po Marsu?

Raudonosios planetos paviršius šiuo metu yra labai sausas – drėgmės jame mažiau, nei Žemės dykumose. Tiesa, yra vandens ledo, kuris galbūt kartais trumpam ištirpsta, bet greitai išgaruoja; tačiau šie atradimai nėra vienareikšmiškai patvirtinti. Visgi gali būti, kad skysto vandens yra po Marso paviršiumi.

Marso atmosferą valdo gravitacija

Marsas daug kuo panašus į Žemę – turi atmosferą, sukasi aplink savo ašį panašiu greičiu, panašiai pasviręs į orbitos plokštumą. Iš kitos pusės, jis daug kuo ir skiriasi – yra labai sausas, gerokai šaltesnis ir mažesnis, jo atmosfera daug retesnė, o orbita – gerokai labiau elipsinė, nei mūsų planetos. Ar šie skirtumai turi įtakos planetos atmosferos judėjimui? Panašu, kad taip.

Sėkmingas privatus nusileidimas Mėnulyje

Sekmadienį ryte, apie pusę vienuoliktos Lietuvos laiku, Mėnulio Krizių jūroje sėkmingai nusileido JAV kompanijos „Firefly Aerospace“ zondas „Blue Ghost“. Sėkminga šios dar sausį prasidėjusios misijos baigtis buvo pirmasis privačios kompanijos visiškai sėkmingas skrydis į Mėnulį.

2025 m. kovas
2025-03-04 21:09
Šešiems KTU jauniesiems tyrėjams – LMA premijos ir pagyrimo raštai
2025 m. vasaris
2025-02-26 16:33
Magnetizmo poveikis juodųjų skylių aplinkai
2025-02-26 12:16
Apvalų asteroidą pastumti sunkiau
2025-02-20 08:29
Titanas geologiškai neseniai patyrė sukrėtimą
2025-02-13 09:52
Žvaigždžių mirgesys iškreipia egzoplanetų duomenis
2025-02-12 18:37
Smūginiai Marso drebėjimai – dažnesni
2025-02-12 12:11
Mažytės čiurkšlės paleidžia Saulės vėją
2025-02-11 18:38
Ieškodami ateivių, SETI mokslininkai iš naujo patikrino milijoną objektų
2025-02-08 19:19
KTU jaunoji tyrėja dr. Eglė Butkevičiūtė laimėjo pasaulinį mokslinių „pičų“ finalą
2025-02-04 11:24
Greiti Marso vėjai
2025-02-04 07:08
Greitųjų radijo žybsnių kilmė
2025-02-03 13:48
Pirmojo Vilniaus universiteto rektoriaus P. Skargos vardu pavadintas asteroidas
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama