Amerikiečių aparatas „Mars Global Surveyor“ (MGS), Marso orbitoje vaisingai dirbęs jau beveik 10 metų, gali būti prarastas. Bet kuriuo atveju, jis tyli nuo lapkričio mėnesio 5 dienos.
Inžinieriai imasi neeilinių priemonių, norėdami nustatyti tylėjimo priežastį bei užmegzti ryšį su MGS.
Lapkričio 2 dieną šis palydovas informavo Žemę, kad pažeistas vienos iš dviejų saulės baterijų reguliavimas. Lapkričio 5 dieną aparatas atsiuntė paskutinį, labai silpną signalą, po ko prasidėjo tyla.
Kosminis aparatas yra užprogramuotas bandyti užmegzti ryšį su Žeme po 7 dienų, negavus komandos. Šis bandymas turėjo įvykti arba lapkričio 9 arba 11 dieną, priklausomai nuo to, ar MGS gavo signalus, kuriuos jam siuntė NASA lapkričio 4 dieną. Tačiau nei lapkričio 9, nei lapkričio 11 dieną MGS neatsiliepė.
Dabar inžinieriai pabandys panaudoti kito Marso palydovo – „Mars Reconnaissance Orbiter“ (MRO) galimybes, kad nustatytų MGS būklę. Trečiadienio vakarą MRO pabandys nustatyti tikslią MGS padėtį, o penktadienį – gauti jo detalią nuotrauką, padarytą aukštos skiriamosios gebos kamera.
Nežiūrint į didžiulį fotografavimo atstumą, kadro skiriamosios gebos turėtų užtekti, kad būtų galima nustatyti MGS saulės baterijų padėtį. Jei baterijos (arba viena jų) orientuotos netinkamai, palydovo galingumas galėjo nukristi iki lygio, žemiau kurio jo siųstuvai jau negali siųsti signalo į Žemę.
Jei ši prielaida pasitvirtins, inžinieriai duos MGS komandą, bandant pasukti jį taip, kad į saulės baterijas kristų daugiau šviesos, arba bus bandoma duoti signalą pasisukti tai baterijai, kurios orientacijos mechanizmas yra, kaip manoma, nesugedęs.
Jei šis planas neišdegs, numatytas dar vienas variantas. Misijos vadybininkai gali pasiųsti komandą, įjungiančią MGS borto švyturėlį. Jo silpną signalą galėtų pagauti marsaeigiai „Spirit“ ir „Opportunity“. Šis signalas neturės jokios naudingos informacijos, tačiau bent nurodys, kad MGS yra gyvas ir gali reaguoti į kai kurias komandas. O tai suteiktų vilties atstatyti palydovo darbą.