Tarptautinė mokslininkų komanda sugalvojo būdą, kaip pasitelkus mobiliojo ryšio ir palydovų duomenis, sukurti tikslų žemėlapį, su zonomis, kuriose žmonės gyvena žemiau skurdo ribos, rašo sciencedaily.com.
Mokslininkai, dirbami kartu su viena mobiliojo ryšio kompanija, ilgai analizavo duomenis, susijusius su mobiliųjų paslaugų vartojimu Bangladeše. Billo ir Melindos fondo paremtas tyrimas spausdintas žurnale „Journal of the Royal Society Interface“.
Mokslininkai sujungė gautus duomenis su geografiniais duomenimis, gautais iš palydovų. Sudarytas žemėlapio skurdo zonos tiksliai atitiko tuos, kurie buvo sudaryti anksčiau, remiantis kitais šaltiniais.
„Problema ta, kad kitais būdais surinktus duomenis sunku nuolatos atnaujinti. Palydovų ir mobiliojo ryšio duomenys yra kur kas lengviau prieinamesni ir dažniau atnaujinami“, – sako viena iš tyrimui vadovavusių mokslininkių dr. Jessica Steele.
Anot J. Steele, mobiliųjų bendrovių duomenys apie tai, kiek klientai išleidžia per mėnesį, kiek žinučių parašo, kiek kartų skambina ir pan., gali padėti nustatyti konkretaus namų ūkio finansinę padėtį.
„Palydovai mums padeda stebėti skurdo lygius rečiau apgyvendintose vietovėse, tačiau miestuose tai padaryti sunkiau. Todėl čia padėti gali mobilusis ryšis“, – tikina J. Steele.
Tyrimą atlikę mokslininkai toliau bandys sudarinėti kitų regionų skurdo zonų žemėlapius. Tikimasi, kad turima informacija padės sekti skurdo dinamiką ir ateityje kovoti su skurdo problema pasaulyje.