Elektronika.lt
 2025 m. balandžio 11 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Verslo naujienos
 - Įvykiai, renginiai
 - Švietimas, studijos
 - Mokslo naujienos
 - Portalo naujienos
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 11 d. 20:22
Daugelio jūsų klaviatūros – tikra mikrobų prieglauda, pateikiami tinkamos priežiūros patarimai
Balandžio 11 d. 17:49
Socialiniuose tinkluose viešinamas gyvenimo detales stebi ir sukčiai: kaip neatskleisti per daug?
Balandžio 11 d. 14:23
„Sony“ pristato tris naujus „ULT POWER SOUND“ serijos garsiakalbius
Balandžio 11 d. 11:18
Tyrimas atskleidė lietuvių pasirinkimus: elektromobiliai patrauklūs dėl pagrindinio jų privalumo (1)
Balandžio 11 d. 08:39
Gražus kainos ir kokybės santykis: nauji 240 Hz ir 310 Hz „AOC GAMING“ monitoriai e. sportui
Balandžio 10 d. 20:57
Laikas pamiršti įprastus išmaniuosius telefonus? Ką jums reikėtų žinoti apie moderniausius šių dienų įrenginius
Balandžio 10 d. 17:24
Baltijos šalyse vystomų „fintech“ produktų svarbą išskyrę profesionalai: „Keičiame viso pasaulio finansų sritį“
Balandžio 10 d. 14:22
Pradedami išskirtinio „Renault 5 E-Tech electric Roland-Garros“ užsakymai
Balandžio 10 d. 11:19
Sukčiai nusitaikė į Lietuvos įmonių SMS sistemas: nuostoliai skaičiuojami dešimtimis tūkstančių
Balandžio 10 d. 08:29
Valstybės e. paslaugos žengia į naują erą: mobilioji programėlė ir dirbtinis intelektas pagerins gyventojų patirtį
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
KCD2 Mods
Installing KCD 2 Mods, KCD 2 Guides, KCD 2 Cheats
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Wiki
GTA 6 Map, GTA 6 Characters, GTA 6 News
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Naujienos » Mokslo naujienos Ankstesnė naujiena | Sekanti naujiena | Dalintis | Spausdinti

Dingo vienintelis pasaulyje metalinio vandenilio pavyzdys

Publikuota: 2017-02-28 12:13
Tematika: Mokslo naujienos
Aut. teisės: ©MokslasPlius.lt
Inf. šaltinis: Technologijos.lt

Praėjusį mėnesį mokslininkai rado „didelio slėgio fizikos šventąjį gralį“, kai Harvardo universiteto fizikai paskelbė sėkmingai pavertę vandenilį metalu – mokslininkai siekė tai atlikti ilgiau nei 80 metų.

Jie ne tik pagamino medžiagą, tačiau ir pirmieji išlaikė ją stabilią laboratorijoje, taip pagamindami vienintelį metalinio vandenilio bandinį Žemėje. Bet dabar komanda praneša blogą žinią – pavyzdys dingo.

Metalinis vandenilis buvo saugojamas maždaug 80 K temperatūroje (-193 °C), neįtikėtinai aukštame slėgyje tarp dviejų deimantų, savotiškuose spaustuvuose. Bet toliau tyrinėjant, deimantai prieš savaitę suskilo ir spaustuvai sulūžo, o metalinio vandenilio tyrėjai nerado nė pėdsako.

Dingo vienintelis pasaulyje metalinio vandenilio pavyzdys

Tai nebūtinai reiškia, kad pavyzdys buvo sunaikintas – jis yra vos ~1,5 µm storio ir 10 µm diametro – penktadalio žmogaus plauko skersmens – tad, jis gali būti stabilus ir tiesiog kur nors nusimetęs. Bet taip pat gali būti, kad deimanto spaustuvų slėgiui sumažėjus, vandenilis vėl virto dujomis, kas rodytų, kad medžiaga nėra stabili normaliame slėgyje – tai viena iš medžiagos numatytų savybių. Komandos vadovas Isaac F. Silvera, metalinį vandenilį tiriantis daugiau nei 45 metus, sakė, kad kol kas jie negali spekuliuoti bandinio lemties klausimu.

„Iš esmės, jis pradingo, – sakė mokslininkas „ScienceAlert“ telefonu. – Jis arba kur nors kambario slėgyje, labai mažas, arba tiesiog vėl virto dujomis. Nežinome.“

Jis pripažino jaučiantis apmaudą, tačiau dabar jie sutelkė dėmesį į deimantinių spaustuvų tobulinimą, ir tikisi pagaminti kitą metalinio vandenilio pavyzdį per artimiausias kelias savaites.

„Rengiame naują eksperimentą, kuriuo patikrinsime ar galime atkurti pirmuoju bandymu pasiektą slėgį, ir vėl sukurti metalinį vandenilį“, – sakė jis.

Nesėkmė įvyko šeštadienį, vasario 11 dieną, kai komanda rengė bandinį gabenimui į Argonne nacionalinę laboratoriją Čikagoje tolesniems tyrimams. Kuo metalinis vandenilis toks svarbus? Kaip rodo pavadinimas, medžiaga yra metalinė vandenilio forma.

Vandenilis yra vienas iš geriausiai ištirtų elementų – ir natūralioje būsenoje vandenilis tikrai nėra metalas. Jis neblizga ir elektros srovės nepraleidžia. Bet 1935 metais mokslininkai iškėlė prielaidą, kad tam tikromis sąlygomis, paveikus aukštu slėgiu, vandenilis gali įgauti metalo savybes. Nuo tol mokslininkai bandė sukurti metalinį vandenilį laboratorijose – kas labai nelengva, nes reikia sukurti itin aukštą slėgį. Tačiau Silvera su komanda pernai spalį pagaliau tai atliko, panaudojusi du sintetinius deimantus kaip savotiškus spaustuvus.

Slėgiui augant, tyrėjai savo akimis matė, kaip permatomas mėginys patamsėjo, o paskui tapo blizgus ir metališkas. Tai buvo didžiulis pasiekimas, ne tik kaip koncepcijos įrodymas, bet ir dėl numatomų nuostabių metalinio vandenilio savybių – tokių, kaip superlaidumas, galimybė praleisti elektros srovę be varžos. Šios medžiagos jungtyse yra tiek daug energijos, kad ji galėtų būti naudojama kaip „galingiausias raketų kuras“.

Laukdama, kol jų tyrimas bus publikuotas praėjusio mėnesio žurnalo „Science“ numeryje, komanda laikė pavyzdį deimanto spaustuvuose itin žemoje temperatūroje, ir atliko pradinius testus. Svarbiausia, jie išmatavo bandinio atspindėjimo gebą ir patvirtino jo metališkumą.

Taip pat jie pašvietė mažos galios raudonu lazeriu ir išmatavo slėgį, kuris, remiantis šiais skaičiavimais buvo 465–495 GPa – maždaug 4 milijonus kartų didesnis už atmosferos slėgį jūros lygyje, ir beveik 20 kartų didesnis už slėgį, iš pradžių numatytą metalinio vandenilio gavimui.

Bet daugybės testų jie dar neatliko. Baimindamasi sunaikinti savo bandinį prieš pasirodant straipsniui, komanda nematavo, ar šis metalinis vandenilis skystas ar kietas. Jie taip pat neišmatavo jo elektrino laidumo, kas yra svarbi metalų savybė. Todėl buvo daug skepticizmo ir kontroversijos dėl paties metalinio vandenilio sukūrimo fakto.

„Nemanau, kad straipsnis yra įtikimas“, – praėjusį mėnesį „Nature“ sakė Paul Loubeyre, su tyrimu nesusijęs fizikas iš Prancūzijos atominės energijos komisijos Bruyères-le-Châtel.

Tolesniems bandymams Silvera ir jo komanda planavo nugabenti bandinį į sinchrotroną Argonne nacionalinėje laboratorijoje. Prieš siųsdami, jie mažos galios raudonu lazeriu dar kartą išmatavo sistemos slėgį. Bet šį kartą lazerio energija sistemą iškart sunaikino, ir vienas deimantas suiro.

„Vos įjungėme šviesą, deimantai sulūžo. Vienas – katastrofiškai, iš jo teliko milteliai, – paaiškino Silvera – Žinojome, kad taip buvo nutikę ir kitoms komandoms, bet manėme, kad esame saugūs. Bandymus jau buvome atlikę ir anksčiau, bet akivaizdžiai kažkas per tą laiką pasikeitė. Gal deimante radosi defektų, gal įsiskverbė vandenilis. Nežinome, kas nutiko.“ Silvera neabejoja, kad dabar jie sugebės pagaminti daugiau metalinio vandenilio – jei ne kitu eksperimentu, tai kiek vėlesniais. Ir jis tikisi, kad proceso pakartojimas padės įtikinti kai kuriuos abejojančius.

„Šis pavyzdžio dingimas nieko nesako apie apie paties pavyzdžio validumą. Visi dirbantys su aukštu slėgiu, žino, kad tokios nesėkmės nutinka. Svarbu, kad atlikome atspindėjimo matavimus ir jie yra patikimi, – sakė jis „ScienceAlert“. – Taigi, tai nėra nepavykęs bandymas, tiesiog apmaudu, kad negalėjome atlikti daugiau bandinio tyrimų.“

„Visada bus žmonių, nusiteikusių skeptiškai ir patarčiau jiems pabandyti šį eksperimentą atkurti - tiksliai išdėstėme viską, ką darėme, kad gautume aukštą slėgį ir pagamintume metalinį vandenilį laboratorijoje, kad kitos komandos galėtų irgi pabandyti, – pridūrė Silvera. – Toks ir yra mokslinis metodas, ir jis geresnis už vien skundimąsi mūsų rezultatais.“

Kitoje bandymų serijoje komanda naudos kito tipo sintetinius deimantus, kurie, tikimasi, bus stabilesni. Jie jau pasimokė ir kitą kartą nedelsdami atliks bandinio matavimus.

„Gali būti, kad ilgai laikant, bandinys kažkokiu būdu suyra, tad, vos tik dideliu slėgiu sukursime kitą bandinį, bandysime atlikti visus svarbius matavimus kaip įmanoma sparčiau“, – paaiškino Silvera. Linkime sėkmės ir atidžiai stebėsime darbus.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Mokslininkai išsprendė didžiausią elektromobilių problemą, žiemą automobilį įkrausite per 10 minučių

Elektromobilių populiarumas nuolat auga, tačiau atėjus šaltajam metų laikui išryškėja kai kurie jų trūkumai. Dauguma modelių patiria keblumų: įkrovimas sulėtėja, o nuvažiuojamas atstumas akivaizdžiai sumažėja. Mičigano universiteto mokslininkai kartu su „Arbor Battery Innovations“ komanda, panašu, kad rado išeitį.

Mėnulio dulkių nupurtymo įrenginys

Mėnulio dulkės – regolitas – yra labai smulkios ir aštrios dalelės. Jos maždaug miltų konsistencija dengia didelę dalį mūsų palydovo. „Apollo“ misijų metu pastebėta, kad dulkės lengvai prilimpa prie įvairių prietaisų ir skafandrų, o nuvalyti jas – sudėtinga. Taigi ruošdamasi „Artemis“ misijoms, NASA vysto įvairias technologijas, skirtas dulkių poveikiui sumažinti arba joms pašalinti.

Norvegų mokslininkai perspėja: ekranai vakare naikina miegą

Norvegijos visuomenės sveikatos institutas paskelbė tarpinę ataskaitą apie tai, kaip skaitmeniniai įrenginiai veikia žmonių miego kokybę. Tyrimo išvados kelia nerimą – per didelis ekranų naudojimas, ypač tarp jaunimo, sukuria žalingą įprotį, kuris naikina sveiką miegą.

2025 m. balandis
2025-04-11 18:15
VU mokslininkų rengtas daugiafotonės 3D litografijos vadovas publikuotas „Nature Reviews“ leidinyje
2025-04-10 18:15
LMT studentus kviečia „pasimatuoti“ mokslininko profesiją – siūlo rinktis iš įvairiausių temų, skirs stipendijas
2025-04-07 15:06
MJJ fondas skyrė 176 tūkst. eurų grantus į Lietuvą grįžtantiems penkiems tyrėjams
2025-04-07 12:39
Naujas smegenų implantas: mintis pavers kalba akimirksniu
2025-04-03 09:31
Kentauro Proksima labai žybsi
2025-04-02 15:34
Didelės organinės molekulės Marse
2025-04-01 16:45
Milžiniško teleskopo Mėnulyje idėja
2025-04-01 10:29
VU biofizikų sukurtas metodas gali padėti spartesnei onkologinių ligų diagnostikai
2025 m. kovas
2025-03-31 12:27
Naujas revoliucinis prietaisas gali būti raktas į žmogaus išgyvenimą Marse
2025-03-30 07:17
Ar Marso dulkės pražudys astronautus? Naujas tyrimas atskleidžia stulbinančią riziką
2025-03-28 12:07
Į „Mokslo mikrofoną“ Saulių atvedė smalsumas: „Jei apie mokslą kalbėsime tik rimtai, nesusikalbėsime“
2025-03-27 19:17
Kinijos mokslininkai sukūrė revoliucinį sprendimą: ši inovacija gali iš esmės išspręsti augančios elektromobilių rinkos iššūkius
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama