Astronomės Margot Brouwer (Leideno observatorija, Nyderlandai) vadovaujama komanda pirmą kartą patikrino naują fizikos teoretiko Eriko Verlinde'o (Amsterdamo universitetas) teoriją galaktikų gravitaciniu lęšiavimu. Tikrindami Verlinde'o prognozes, Brouwer ir jos komanda matavo gravitacijos išsidėstymą apie daugiau nei 33 000 galatikų. Ji daro išvadą, kad Verlinde'o teorija gerai atitinka išmatuotą gravitacijos pasiskirstymą. Tyrimo rezultatai priimti publikavimui britiškame „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society“ žurnale.
Galaktikų gravitacija iškreipia erdvę, tad ir per tą erdvę sklindanti šviesa nukrypsta. Remdamiesi šiuo šviesos išlinkimu, astronomai gali išmatuoti gravitacijos pasiskirstymą aplink galaktiks, netgi šimtus kartų didesniu atstumu, nei pačios galaktikos.
©APS/Alan Stonebraker/STScI/AURA, NASA, ESA, Hubble Heritage Team
Verlinde'as dabar tvirtina, kad jis paaiškina ne tik gravitacijos mechanizmą savo alternatyva Einšteino teorijai, bet ir kilmę paslaptingosios papildomos gravitacijos, kurią astronomai dabar prisiiria tamsiajai materijai. Naujoji Verlinde'o teorija numato, kiek gravitacijos turėtų būti, remdamasi vien regimos materijos mase.
Brouwer paskaičiavo 33 613 galaktikų masę, remdamasi vien iš regimosios masės Verlinde'o numatoma gravitacija. Tikrindama Verlinde'o palygino šiuos spėjimus su gravitacijos pasiskirstymu, išmatuotu gravitaciniu lęšiavimu. Ji daro išvadą, kad jo prognozės gerai sutampa su stebėtu gravitacijos pasiskirstymu, tačiau pabrėžia, kad papildomą gravitaciją gali paaiškinti ir tamsioji materija. Tačiau tamsiosios materijos masė yra laisvas parametras, kurį reikia priderinti prie stebėjimų. Verlinde'o teorija leidžia daryti tiesiogines prognozes, be laisvų parametrų.
Naujoji teorija dabar taikytina tik izoliuotoms, sferinėms ir statiškoms sistemoms, kai tuo tarpu visata yra dinamiška ir sudėtinga. Daugelio stebėjimų naujoji teorija dar paaiškinti negali, tad tamsioji materija iš trasos dar nesitraukia. Brouwer: „Dabar lieka tik pažiūrėti, kaip teorija vystysis, ir kaip ją galima toliau tikrinti. Bet šio pirmojo testo rezultatai tikrai įdomūs.“