Mūsų elgsena naršant internete labai daug atskleidžia apie mūsų sveikatos būklę. Vokiečių mokslininkai iš Miuncheno universiteto įsitikinę, kad yra dar daug neišnaudotų galimybių padėti gyvenimu nusivylusiems žmonėms.
Rašydami paieškos žodžius, žmonės atskleidžia ne tik savo interesų ratą ir pomėgius, bet ir savo sveikatos būklę. Atsižvelgus į Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomendacijas, jau veikia kelios specialios paieškos sistemos ir siūlo pagalbą nusivylusiems. Pavyzdžiui, kai žmogus ieško psichologinės pagalbos ir suveda žodžius, kurie išduoda jo mintis apie savižudybę. Šią prevencijos formą galima dar labiau išplėsti, tvirtina Miuncheno mokslininkai iš Ludwigo Maximiliano universiteto. Apie tai jie išspausdino straipsnį mokslinime žurnale „Health Communication“.
Miuncheno mokslininkai Florianas Arendtas ir Sebastianas Scherras tyrinėjo, kokiomis dienomis į „Google“ paieškos langelį dažniausiai įvedamas žodis „nusinuodyti“. Ir jie nustatė, kad tokių paieškų padaugėja būtent tomis dienomis, kai išauga bandymų nusižudyti skaičius.
„Bent jau tokiomis dienomis tikrai būtų prasminga pirmiausia skelbti daugiau pagalbos siūlymų“, – sako S. Scherras. Mokslininkai siūlo paieškos mašinų algoritmus pritaikyti prie mokslinių tyrimų išvadų, kad būtų galima operatyviau atsižvelgti į tokius rizikos veiksnius. Paieškos sistemose turėtų būti dažniau reklamuojami pagalbos centrai
„Toks specialus interneto pritaikymas galėtų labai smarkiai prisidėti prie savižudybių prevencijos, – sako F. Arendtas. – Paieškos sistemų valdytojai turėtų prisiimti visuomeninę atsakomybę.“
„Šiuo metu psichologinės pagalbos telefonai ir kontaktai rodomi maždaug tik 25 proc. potencialios savižudybės grėsmės atvejų, – sako mokslininkai. – Todėl prarandama daug šansų suteikti pagalbą didesniam kritinės būklės ištiktų asmenų skaičiui.“
Tokia padėtis – Vokietijoje. Gal ir Lietuvai, kur savižudybių problema yra net labai aktuali, jau laikas pasinaudoti tokiu paprastu ir šiuolaikišku savižudžių gelbėjimo būdu?