JAV kosmoso agentūros NASA mokslininkai, atsakingi už kosminio zondo „Dawn“ darbą, neseniai publikavo naujus, dar didesnės raiškos nykštukinės planetos Cereros vaizdus ir paskelbė informaciją, paaiškinančią, iš kur radosi intriguojančios iš tolo žibančios šio kosminio kūno dėmės, rašo engadget.com.
Praėjusių metų spalio 16 d. iš maždaug 1500 km atstumo užfiksuotame garsiojo Occator kraterio vaizde pateikiamas žvilgsnis į Cererą kitu kampu. Occator krateryje yra pati ryškiausia Cereros baltoji dėmė.
Anot „Dawn“ misijos mokslininkų naujausio tyrimo, krateryje gausu druskų. Mokslininkai padarė išvadą, kad po asteroido smūgio iš po paviršiaus išsiveržė skystis, kuriame buvo ištirpęs didžiulis druskų kiekis. Skystis vakuume nedelsiant išgaravo, o druskos liko.
Be priartinto smūginio kraterio vaizdo, „Dawn“ grupė publikavo ir dar vieną nuotrauką, pavaizduojančią, kaip žmogus Cererą matytų neginkluota akimi. Šis vaizdas buvo kombinuotas iš zondo raudono, žalio ir mėlyno filtro nuotraukų, o gautas rezultatas dar pakoreguotas, kad nykštukinės planetos spalva derėtų su įvairų bangos ilgių atspindžiais nuo Cereros.
Beje, gali būti, kad net ir šios nuotraukos dar nėra paskutinis „Dawn“ vaizdas iš Cereros – NASA tikisi dar daugiau duomenų gauti po šeštojo orbitos apsukimo, kurio metu tikimasi analizuoti Cereros paviršiaus sandarą.