Lietuvos mokslo taryba ir Japonijos mokslo finansavimo agentūra (JSPS) Vilniuje surengtame trečiajame Lietuvos–Japonijos gyvybės mokslų simpoziume pasirašė memorandumą dėl bendradarbiavimo finansuojant dvišalius mokslinius tyrimus. Nuo šiol didžiausios Lietuvos ir Japonijos mokslą finansuojančios institucijos kasmet dalį lėšų skirs finansuoti naujus dvišalius mokslo ir sklaidos projektus.
Memorandumą pasirašė Lietuvos mokslo tarybos pirmininkas prof. Dainius H. Pauža ir JSPS vykdantysis direktorius dr. Takaaki Iwasa. Abiejų vadovų teigimu, memorandumas turėtų paskatinti daugiau ir didesnių bendrų Lietuvos ir Japonijos mokslininkų pasiekimų.
„Japonija yra viena iš ambicingiausių šalių mokslo ir technologijų srityje, nuosekliai vykdanti mokslo finansavimo ir plėtros politiką. Su šia šalimi Lietuvoje daugiausiai ryšius plėtoja fizinių ir biomedicinos mokslo sričių atstovai – fizikai, astrofizikai, biochemikai. Siekiame, kad gilėtų turimi asmeniniai ryšiai, o bendradarbiavimas su naujais kolegomis taptų ilgalaikis ir tęstinis“, – sako prof. D. H. Pauža.
Glaudesnį bendradarbiavimą abi institucijos pradėjo prieš porą metų, skatindamos Lietuvos ir Japonijos mokslininkus rasti partnerius dvišaliams projektams. Padedant LR ambasadai Japonijoje, 2014 m. Tokijuje ir 2015 m. Tsukuboje buvo surengti du mokslo simpoziumai. Suderinus abiejų šalių finansavimo schemas buvo paskelbti du paraiškų konkursai, pagal jų rezultatus vykdomi 2 socialinių mokslų, 1 technologijos mokslų ir 5 fizinių mokslų projektai.
„Viena iš pagrindinių JSPS veiklos krypčių yra stiprinti ryšius, kurie padėtų Japonijos mokslininkams bendradarbiauti su kolegomis iš įvairių pasaulio šalių. Partnerystė su Lietuvos mokslo taryba yra vaisinga plėtojant dvišalius mokslinius tyrimus. Tikiuosi, kad memorandumas taps pagrindu dviejų šalių mokslininkams siekti dar didesnių rezultatų“, – sveikinimo kalboje sakė dr. Takaaki Iwasa. Numatoma, kad kasmet finansavimas bus skiriamas 2 bendriems mokslo projektams ir 1 bendram seminarui organizuoti. Vieno 1–2 metų mokslinių tyrimų projekto bendras biudžetas sudarys iki 101 800 eurų, seminaro – iki 41 800 eurų.
JSPS yra didžiausia mokslinę veiklą finansuojanti institucija Japonijoje, skirianti lėšas gamtos mokslų, socialinių mokslų ir humanitarinių mokslų sričių projektams mokslininkų inicijuotomis temomis vykdyti. Kiekvienais metais JSPS finansuoja 81 000 mokslinių tyrimų ir skiria stipendijas 6 000 doktorantūros ir podoktorantūros stažuočių, suteikdama galimybes jiems vykdyti mokslinę veiklą Japonijoje arba kitose šalyse. Bendradarbiavimo memorandumus JSPS yra pasirašiusi su institucijomis 50-tyje šalių.
Lietuvos mokslo taryba yra pagrindinė mokslinę veiklą finansuojanti institucija Lietuvoje, administruojanti reikšmingiausias Lietuvos mokslo plėtros programas. Lietuvos mokslo taryba kasmet paskelbia per 30 paraiškų konkursų vykdyti valstybės užsakomuosius ir mokslininkų inicijuotus tyrimus, tarptautinio bendradarbiavimo projektus bei teikia finansinę paramą tyrėjų karjerą ir mobilumą skatinančioms veikloms. Paraiškų konkursai pagal įvairias schemas pradėti vykdyti 2009 m. Šiuo metu Lietuvos mokslo taryba administruoja 40 nacionalinių ir tarptautinių finansavimo priemonių.