Mokslininkų tyrimai, kurie byloja apie galimą naujos subatominės dalelės atradimą, iš tiesų gali būti įrodymai, kad egzistuoja penktoji fundamentali Visatos jėga, rašoma naujame „Physical Review Letters“ publikuotame mokslininkų tyrime.
„Jeigu tai tiesa, šis atradimas yra revoliucinis, – sakė Jonathanas Fengas, fizikos ir astronomijos profesorius iš Kalifornijos universiteto. – Dešimtmečius mes žinojome apie keturias fundamentalias jėgas: gravitaciją, elektromagnetizmą, stipriąją ir silpnąją sąveikas. Jeigu tyrimas bus patvirtintas tolesniais eksperimentais, penktosios fundamentalios jėgos atradimas visiškai pakeis mūsų Visatos supratimą. To pasekmės gali būti mums jau žinomų jėgų ir tamsiosios medžiagos apjungimas.“
Kalifornijos universiteto mokslininkai rėmėsi 2015-aisiais Vengrijoje atliktu tyrimu, kuriame Vengrijos mokslų akademijos tyrėjai atliko branduolinės fizikos eksperimentą ir ieškojo „tamsiųjų fotonų“ – dalelių, kurios, fizikų teigimu, sudaro 85 proc. Visatos masės.
Vengrų darbas atskleidė radioaktyvaus dalelių nykimo anomaliją, kuri rodo, kad egzistuoja šviesos dalelė, 30 kartų sunkesnė už elektroną. „Eksperimentuotojai negalėjo teigti, kad tai buvo nauja jėga, – sakė J. Fengas. – Jie tiesiog matė įvykius, kurie indikavo apie naują dalelę, tačiau jiems nebuvo aišku, ar tai buvo medžiagos dalelė, ar jėgos nešėja.“
Kalifornijos universiteto tyrėjų grupė analizavo vengrų tyrimo duomenis, taip pat ir kitus panašius anksčiau atliktus tyrimus, kuriuose buvo įrodinėjama, jog medžiagos dalelės ir tamsieji fotonai neegzistuoja.
Mokslininkai iškėlė naują teoriją, kurioje buvo susisteminti visi ankstesni tyrimai, ir nustatė, kad atradimas galėtų byloti apie penktąją fundamentalią jėgą. Jų pirminio tyrimo arXiv versija buvo publikuota balandį, o tolesnis tyrimas – praėjusį penktadienį, rašo phys.org.
Mokslininkai skelbia, kad naujoji dalelė yra ne tamsusis fotonas, kaip manyta anksčiau – tai galėtų būti „protofobiškas X bozonas“. Įprastinė elektrinė jėga veikia elektronuose ir protonuose, o šis naujasis bozonas sąveikauja tik su elektronais ir neutronais, ir tai daro labai ribotai.
„Ši dalelė nėra labai sunki. Laboratorijose ją buvo galima atrasti jau nuo penktojo ar šeštojo dešimtmečio, tačiau dalelę labai sunku surasti dėl to, kad jos sąveikos yra labai silpnos. Dabar naujosios dalelės ieško gausybė mokslininkų grupių visame pasaulyje, tačiau kadangi naujoji dalelė tokia lengva, niekas nežino, kur jos ieškoti“, – pridūrė J. Fengas.
Fizikas teigia, kad egzistuoja tikimybė, jog ši potenciali penktoji jėga gali būti susijusi su elektromagnetizmu ir stipriąją bei silpnąja sąveikomis kaip „vienos, fundamentalesnės jėgos, manifestacija.“