Europos mokslinių tyrimų ir inovacijų stebėjimo centras paskelbė ES valstybių narių mokslinių tyrimų ir inovacijų sistemų ataskaitas, kuriose apžvelgiama šios srities politika, finansavimas, išskiriami pagrindiniai uždaviniai.
2015 m. Lietuvos mokslinių tyrimų ir inovacijų (MTI) sistemos ataskaitoje išskiriami šie uždaviniai:
- Turi būti stiprinami privačiojo sektoriaus mokslinių tyrimų bei eksperimentinės plėtros (MTEP) pajėgumai, labiau atsižvelgiant į poreikius. Reikėtų labiau subalansuoto politikos priemonių derinio, pavyzdžiui, skirto naujiems rinkos dalyviams (startuoliams, pumpurinėms įmonėms, į žinias investuojantiems užsienio investuotojams) ir jau esamoms inovacijomis neužsiimančioms bendrovėms paskatinti savo verslą perorientuoti į didesnę pridėtinę vertę sukuriančią veiklą.
- Didelė kliūtis inovacijoms – kompetencijų pasiūlos ir paklausos neatitikimas ir kvalifikuotų žmogiškųjų išteklių stygius. Todėl svarbiausias uždavinys – iš esmės pagerinti kvalifikuotų specialistų švietimą ir mokymą, taip pat suformuoti sumanių ir gabių darbuotojų pritraukimo politiką.
- Komercinama mažai viešųjų mokslinių tyrimų rezultatų, esama sistema viešojo sektoriaus tyrėjų neskatina orientuotis į mokslinių tyrimų rezultatų komercinimą ar mokslinių tyrimų paslaugų teikimą įmonėms. Todėl universitetuose ir institutuose būtina nedelsiant puoselėti inovacijų kultūrą ir kompetencijas. Verslo ir viešųjų mokslinių tyrimų sektoriai galės sėkmingai bendradarbiauti tik pakeitus esamą tyrėjų karjeros sistemą ir viešojo MTEP institucinio finansavimo tvarką.
- Didelis politikos fragmentiškumas ir nepakankama politinė kompetencija, įskaitant nepakankamą veiklos koordinavimą visais lygmenimis, yra jau „sena“ problema. Rekomenduotina imtis įvairių sisteminių pokyčių, pavyzdžiui, atsakomybę už strateginės informacijos rengimą ir koordinavimą, remiantis stebėjimo ir ex post vertinimo rezultatais, paskirti vienai įstaigai, nepavaldžiai kitoms suinteresuotoms institucijoms.
Lietuvos ataskaitoje pabrėžiama, kad kai kuriuos iš šių uždavinių siekiama spręsti naujomis 2015–2020 m. finansavimo laikotarpio politikos priemonėmis. Žvelgiant iš vidutinės trukmės perspektyvos, MTI sistemos priklausomybė nuo Europos strateginių investicijų fondo Lietuvai bus didelis ateities iššūkis. Tikėtina, kad naujuoju programavimo laikotarpiu Europos Komisija skirs daug mažiau lėšų. Tokiu atveju smarkus MTEP išlaidų sumažėjimas gali suduoti didelį smūgį visai MTI sistemai. Todėl per ateinančius penkerius metus Vyriausybė turėtų užtikrinti didesnę MTI finansavimo šaltinių įvairovę.
Rekomendaciją stiprinti Lietuvos mokslinių tyrimų ir inovacijų sistemą 2016 m. birželio mėn. priėmė ir ES Taryba. Rekomendacijoje raginama imtis priemonių našumui padidinti ir gerinti naujų technologijų diegimą ir įsisavinimą visuose ekonomikos sektoriuose, gerinti inovacijų politikos koordinavimą ir skatinti privačias investicijas, be kita ko, plėtojant alternatyvius finansavimo šaltinius. Ši rekomendacija paskelbta remiantis Europos Komisijos atlikta analize.>