Egzistuoja toks dalykas, kaip „IKEA efektas“, pagal kurį: jeigu žmogus surenka daiktą pats, jis dažnai jį gerokai pervertina. Šis efektas aptariamas vis dažniau ne veltui. Mokslininkų teigimu, kai žmogus daiktą pasidaro pats, jis labiau prie jo prisiriša.
Pensilvanijos universiteto tyrėjų nuomone, minėtą efektą galima pritaikyti ir robotikoje. Mokslininkų teigimu, kai žmogus kažką padaro savarankiškai, net jeigu tai yra paprasčiausios programinės įrangos įdiegimas, jis ima vertinti technologijas daug palankiau. Ar gali tas pats būti pritaikoma robotams?
Mokslininkai paprašė 80 žmonių dalyvauti eksperimente, kuriame visi turėjo patys surinkti robotus. Tyrėjai fiksavo, kaip žmonės vertino robotus prieš ir po eksperimento, kaip noriai jais naudojosi.
Dalyviai buvo paskirstyti į dvi grupes. Vienai duodas „Kumotek KT-X Gladiator“ humanoidas, kuriam tiesiog reikėjo įdėti bateriją, prijungti prie kompiuterio ir įdiegti paprasčiausias programas. Kita grupė stebėjo, kaip pirmoji visa tai atlieka.
Rezultatai parodė, kad tie, kurie viską darė patys, daug labiau prisirišo prie savo robotų, laikė juos unikalesniais ir norėjo išbandyti visas galimas jų funkcijas.
„Tyrimas yra naudingas ir bendrovėms, gaminančioms robotus. Žinoma, galima parduoti robotą, kurį bus galima naudoti tiesiai iš dėžės, bet, leidus pirkėjui pačiam padaryti net paprasčiausias užduotis, jis savo pirkinį ims vertinti visai kitaip“, – teigia vienas iš tyrimą atlikusių mokslininkų.
Tiesa, neaišku, kiek tęsiasi šis efektas. Tyrimas pristatytas kasmetinėje „Human-Robot Interaction“ konferencijoje Naujojoje Zelandijoje.