„Fermilab“ sukurtas dalelių greitintuvas „Tevatron“ oficialiai „išėjo į pensiją“ dar 2011 metais, po ilgos ir šlovingos istorijos mokslo atradimuose. Tačiau duomenys iš finalinio dalelių greitintuvo bandymo vis dar yra analizuojami ir netgi duoda potencialiai įdomių rezultatų.
Štai fizikai iš „DZero“ pranešė apie galimai atrastą naują dalelę, kuri priskiriama „egzotiškai“ dalelių šeimai, vadinamai „tetrakvarkais“.
„Iš pradžių mes netikėjome, jog tai buvo nauja dalelė. Tik po to, kai atlikome kelis kryžminius patikrinimus, mes pradėjome tikėti, jog signalas, kurį pamatėme, negali būti paaiškinamas foniniais procesais, tai buvo naujos dalelės įrodymas“, – kalbėjo Dmitris Denisovas, „DZero“ atstovas.
Pirmą kartą apie kvarkus prabilo mokslininkai Murray‘us Gellas-Mannas ir George‘as Zweigas dar 1964 metais, teigdami, jog kvarkai yra mažiausios žinomos dalelės materijoje. Jos įprastai kombinuojasi į dviejų ar trijų dalelių derinius, sudarydamos subatomines daleles.
Ilgą laiką nebuvo žinoma, jog kvarkai gali jungtis ne tik į derinius po du ar tris. Tačiau japonai 2003 metais aptiko ir tetrakvarkų, t. y. junginių iš keturių kvarkų derinio požymių. Didžiajam dalelių greitintuvui Cerne netgi pavyko aptikti ir pentakvarką, sudarytą iš penkių dalelių.
Atrastas naujas tetrakvarkas neįprastas tuo, jog turi keturis skirtingus kvarkų požymius. Anksčiau buvo atrasta tetrakvarkų, kurie turi dvi poras panašių kvarkų.