Ar besipliuškendami jūroje susimąstote, kaip galėtumėte prisidėti prie vandens taršos mažinimo? Tikriausiai ne. Bet to jums ir nereikės daryti, nes mokslininkų komanda išrado 3D būdu spausdintus maudymosi kostiumus, kurie padarys tai už jus.
Kalifornijos Riversaido universiteto inžinieriai kartu su dizaino ir architektūros įmonės „Eray Carbajo“, įsikūrusios Niujorke, dizaineriais, sukūrė maudymosi kostiumėlį, kuris maudynių metu galėtų absorbuoti vandenyje esančius teršalus. Bikini atspausdinamas 3D spausdintuvu. Jo struktūra sudaryta iš sintetinės gumos karkaso ir daukartinio naudojimo į kempinę panašaus kamšalo.
Ši „kempinė“ yra nauja medžiaga, kurią mokslininkai sukūrė prieš ketverius metus. Tyrėjai bandė išrasti technologiją, kuri padėtų išvalyti vandens telkinius avarijų metu išsiliejus naftai ar cheminiams teršalams, taip pat kuri būtų tinkama vandens gėlinimui. „Kempinė“ pagaminta iš įkaitintos sacharozės gautos iš cukranendrių. Ši medžiaga yra labai porėta, o tai reiškia, jog ji gali absorbuoti kitas medžiagas, tačiau dėl savo hidrofobinių savybių nesugeria vandens.
„Tai yra aplinkai nekenksminga supermedžiaga, kurios pagaminimo kaina nėra didelė“, – teigia Kalifornijos Riversaido Elektros inžinerijos koledžo profesorius Mihri Ozkan.
Ši medžiaga gali sugerti 25 kartus didesnį svorį negu sveria pati. Vandenyje esantys teršalai patenka į šios „kempinės“ poras ir jose įstringa, taiga kenksmingos medžiagos nekontaktuoja su oda. Maudymosi kostiumėlis „nepaleidžia“ absorbuotų medžiagų, nebent tuo atveju, jei aplinkos temperatūra viršytų 1000 laipsnių pagal Celsijų.
„Kempinė“ gali būti naudojama pakartotinai iki 20 kartų, kol ji praras savo higroskopines savybes. Sena „kempinė“ gali būti perdirbama saugiai pašalinus joje susikaupusius teršalus.
„Eray Carbajo“ įmonės atstovams kilo idėja integruoti šią naują aplinkai draugišką medžiagą į dėvimą produktą – maudymosi kostiumėlį. Šių metų rugsėjo mėnesį šis bikini laimėjo pirmą vietą tarptautiniame „Reshape’15“ dėvimų technologijų konkurse. Kūrėjų komanda buvo apdovanota 1500 eurų prizu.