Beždžionės iš esmės padėjo mums nutiesti kelią iki Mėnulio, o dabar Rusijos mokslininkai tikisi, kad šie gyvūnai gali būti kertinis akmuo nugabenti žmones į Marsą ir jį kolonizuoti.
Kaip rašo „Daily Mail“, ekspertai iš Rusijos mokslų akademijos šiuo metu treniruoja keturias beždžionių genčiai priskiriamas makakas, kad šios gebėtų nukeliauti į kosmosą ir nusileisti Raudonojoje planetoje. Beje, kol kas nėra aišku, ar rusai planuoja šias makakas sugrąžinti atgal į Žemę.
Kaip rašoma publikacijoje, šie mokymai, apimantys ir specialios vairalazdės valdymą bei įvairių galvosūkių sprendimą, gali padėti makakoms leistis į kosminę misiją jau po dvejų metų.
Mokslininkų teigimu, mokymuose dalyvaujančios makakos yra atrinktos dėl jų kognityvinių gebėjimų ir greito mokymosi įgūdžių.
Kiekvieną dieną mokslininkų komanda, vadovaujama Inessos Kozlovskayos, treniruoja beždžiones valdyti specialias vairalazdes ir jomis nukreipti žymeklį į parinktą taikinį. Kai makakos sėkmingai atlieka pavestą užduotį, jos apdovanojamos gurkšniu sulčių.
Kai makakos įvaldys šią užduotį, jos bus mokomos spręsti paprastus matematinius uždavinius ir galvosūkius.
Mokslininkai tikisi, kad galiausiai šie gyvūnai turėtų būti pajėgūs atlikti kasdienes jiems pavestas užduotis, o mokymų pabaiga numatoma 2017 metais.
Mokslų daktarės I. Kozlovskayos teigimu, pagrindinis treniruočių tikslas – išmokyti beždžiones atlikti įvairaus spektro užduotis, kurias jos gebės prisiminti. Beje, mokslininkų komanda taip pat tikisi, kad treniruotos beždžionės gebės apmokyti ir kitus savo genties gyvūnus bei integruoti juos į komandą.
Kadangi makakos vidutiniškai gyvena apie 25 metus, tikimasi, kad jų gyvenimo trukmės užteks atlikti mokymams, kurie padės jiems išgyventi 6 mėnesių kelionę į Marsą.
Pirmasis primatas, kuris buvo išsiųstas į kosmosą, buvo Albertas I. Deja, tačiau 1948 metais JAV karine raketa į kosmosą paleistas gyvūnas dėl nenumatytų aplinkybių pasismaugė ir nugaišo. Po vienerių metų Albertas II pakilo į daugiau nei 130 kilometrų aukštį, tačiau raketos nusileidimo metu dėl smūgio gyvūnas taip pat nugaišo.
Tik po dvejų metų beždžionė Yorickas su 11 pelių buvo pakelti maždaug 80 kilometrų į orą ir sėkmingai sugrąžinti į Žemės planetą.