Džordžijos technologijos instituto (JAV) mokslininkai pristatė savo naujausią išradimą. Tai robotizuotų neįgaliųjų vežimėlių valdymo sistema „Tongue Drive System“. Šis prietaisas tvirtinamas žmogaus burnoje ir leidžia neįgaliojo vežimėlį valdyti liežuviu.
Tai belaidė burnoje įtaisyta jutiklių sistema, kuri realiu laiku kontroliuojama miniatiūrinio magneto, implantuoto į paciento liežuvio galiuką, judesių.
Ankstesnio modelio „Drive System“ davikliai, buvo integruoti į specialų šalmą, kurį žmogus privalėjo nuolatos nešioti. Dabar viskas pasikeitė. Naujas prietaisas montuojamas prie gomurio ir vartotojas jo beveik nejaučia.
Pasak kūrėjų, tokį neįprastą valdymo pulto pritaisymo būdą jie pasirinko neatsitiktinai. Po pirmų klinikinių tyrimų paaiškėjo, kad ant galvos uždedamas šalmas gali nuslinkti, o paralyžiuotas žmogus neturėjo galimybės jo pasitaisyti, o dėl to jis nebegalėjo kontroliuoti sistemos.
Kodėl mokslininkai pasirinko būtent liežuvį? „Žmonės, kurie turi ribotas judėjimo galimybes ir sėdi neįgaliojo vežimėlyje, neturi daug variantų jį valdyti“, – sako vienas iš kūrėjų. Daugelis paralyžiuotų žmonių, patyrusių nugaros smegenų traumų arba sergančių neurologinėmis ligomis, gali judinti tik liežuvio galiuką. Tai nereikalauja jokių specialių pastangų. Liežuvis nepavargsta, jo motoriką galima palyginti nebent su pirštų galiukais.
Naujas prietaisas susideda iš magnetiškai jautrių daviklių, kurie kabėmis pritvirtinami prie dantų aplink liežuvį. Kabės veikia ličio-jonų baterijų dėka. Todėl pats energijos blokas gali įsikrauti iš belaidės indukcinės ritės.
Prietaisas perduoda signalą į „iPod“ arba „iPhone“, kurie palaiko specialią programą-interpretatorių. Programa sugeba valdyti žymeklį kompiuterio ekrane arba specialią vairasvirtę ant neįgaliojo vežimėlio.
Pasak ekspertų, jutikliai burnoje gerokai pagerino sistemos valdymą. Tai pavyko pasiekti sumažinto atstumo dėka tarp magnetinio prietaiso ir kontroliuojamo mikrovaldiklio.
Specialiai sukurtos šiam tikslui, naujos programinės įrangos dėka, vežimėlyje sėdintis žmogus pats gali susikurti asmenines komandas, kurių kiekviena susijusi su tam tikra liežuvio padėtimi. Klinikiniai naujo valdymo sistemos modelio tyrimai prasidės artimiausiu metu.
Kūrėjai tikina, kad ateityje ši nauja sistema padės žmonėms, turintiems ribotas judėjimo galimybes, sėkmingai sąveikauti su bet kokiais elektroniniais prietaisais.