Dabar maždaug 70 proc. visos panaudotos elektronikos keliauja į elektroninių atliekų sąvartynus. Pernai buvo išmestas rekordinis kiekis el. atliekų – 41,8 mln. tonų. Šios atliekos ne tik užima vietą, bet ir nuolatos skleidžia aukštus kiekius toksiškų chemikalų, kurie patenka į mus supančią aplinką.
Šią problemą išspręsti gali padėti JAV mokslininkų kurtas procesorius, pagamintas beveik vien iš medžio, rašo Sciencealert.com.
Procesorius veikia įprastinį jį palaikantį sluoksnį pakeičiant lanksčiu ir biologiškai skaidžiu sluoksniu celiuliozės nanofibrilo (CNF) – stiprios ir skaidrios medžiagos, kuri gaunama medį suskaldžius iki labai smulkių skaidulų.
Mokslininkų komanda su inžinieriumi Zhenqiangu Ma iš Viskonsino universiteto dešimtmetį dirbo, siekdami gauti medžiagą, kuri būtų biologiškai skaidi, tačiau ir pakankamai plona, kad veiktų kaip atraminis procesoriaus sluoksnis, taip pat turėtų ir šiluminio plėtimosi galimybę.
Toliau mokslininkai sieks sukurti procesorių iš medžio, kuris veiktų ne prasčiau nei dauguma dabartinių galio arsenido procesorių. Kol kas sekasi neblogai.
„Aš pagaminau 1500 galio arsenido tranzistorių, 5x6 milimetro matmenų procesoriuje, – pranešime spaudai cituojamas vienas iš mokslininkų Yei'us Hwanas Jungas. – Tokio tipo mikrobangų procesoriui paprastai reikia 8 iš 40 tranzistorių. Visi likę yra dedami be reikalo. Mes panaudosime savo dizainą ir įdėsime juos į CNF. Tuomet juos galėsime talpinti kur tik panorėję ir sukursime schemą, kurios galia bus ne prastesnė nei dabartiniuose procesoriuose.“
Tyrimas išspausdintas „Nature Communications“.