Singapūro mokslininkų ir Masačusetso technologijos instituto bendrame projekte SMART sukurtas naujas autonominis robotas, panašus į aštuonkojį, kuris per vieną sekundę po vandeniu gali nuplaukti 10 kartų ilgesnę atkarpą nei jo kūnas. Tai pirmasis toks nepaprastai greitas ir manevringas po vandeniu veikiantis robotas.
Robotas pradėtas kurti dar 2013 metais. Mokslininkus įkvėpė aštuonkojų gebėjimas nepaprastai greitai pabėgti nuo priešų – jie pripildo savo kūno ertmę vandeniu ir greitai jį išstumia.
Naudodami 3D spausdintuvą, mokslininkai sukūrė aptakų skeletą iš polikarbonato, kurį gaubia plona išorinė elastinga membrana. Robotas yra 27 cm ilgio, jis neturi jokių judančių dalių. Skeletas palaiko jo formą, o pelekai prie uodegos padeda jį stabilizuoti. Vandeniu robotas juda panašiai kaip aštuonkojai – jis prisipildo vandens ir jį staigiai išstumia, taip įgaudamas stiprią varomąją jėgą, kuri stumia jį į priekį.
Profesorius Michael Triantafyllou teigia, jog šis išradimas atvers kelią ateities manevringų ir greitų povandeninių robotų kūrimui. Mokslininko teigimu, robotai, sukurti pagal aštuonkojų modelį, gali padėti stebėti delfinus, juos sekdami, taip pat gali pasitarnauti kalnagūbrių, esančių vandenynų viduryje, tyrinėjimuose.
Mokslininkas Vignesh Subramaniam sako, kad iki šiol nė vienas autonominis povandeninis prietaisas negalėjo pasiekti tokio greičio, kokį gali pasiekti naujas robotas, išskyrus torpedas, tačiau joms reikia daug kuro. Į aštuonkojį panašiam robotui reikia nedaug energijos. V. Subramaniam priduria, kad jų sukurtas mechanizmas gali būti pritaikytas kuriant kitus autonominius povandeninius prietaisus, padedant jiems greitai išvengti pavojų, nereikalaujant daug energijos.