Tikėtina, jog ateityje su kompiuteriais ir robotais galėsime kalbėti visai taip, kaip kalbame vieni su kitais. Mokslininkai bando sumažinti kalbos barjerą tarp žmonių ir kompiuterių. Tai yra vienas iš naujos programos, kurią kuria Gynybos pažangių tyrimo projektų agentūra (angl. Defense Advances Projects Agency) DARPA, tikslų. Ši agentūra yra atsakinga už naujų technologijų JAV kariuomenei kūrimą.
Nauja programa, kuri pavadinta Komunikavimas su kompiuteriais – CwC (angl. Communicating with Computers), siekiama įgalinti kompiuterius išreikšti save ir komunikuoti panašiai taip, kaip tai daro žmonės – kalbėdami, naudodami veido išraiškas ir gestus.
CwC programos vadovas, Paul Cohen, sako, kad šiandieną mes laikome kompiuterius įrankiais, kurie aktyvuojami keletu pelės ar klaviatūros paspaudimų, tačiau taip yra dėl to, kad mus ir kompiuterius skiria kalbos barjeras. Programos tikslas yra sugriauti šį barjerą.
P. Cohen mano, kad kompiuterių ir žmonių komunikavimas ir bendradarbiavimas gali būti labai produktyvus, kadangi žmonės ir mašinos turi skirtingus gebėjimus, kuriuos naudojant kartu galima pasiekti nepaprastai gerų rezultatų.
CwC programa galėtų pasitarnauti vėžio tyrinėjimuose. Jau anksčiau DARPA išrastos dirbtinio intelekto sistemos kuria sudėtingų molekulinių procesų, dėl kurių susiformuoja vėžinės ląstelės, modelius. Bėda ta, kad jos negali įvertinti ar modeliai yra patikimi ir verti tolesnių tyrinėjimų. Jei kompiuteriai kažkokiu būdu galėtų gauti įvertinimus iš biologų, jų darbas būtų daug naudingesnis vėžio tyrinėjimui.
Deja, sukurti kompiuterį, kuris komunikuotų kaip žmogus, yra sudėtinga. Pasak P. Cohen, žmonės komunikuoja taip natūraliai, jog mes net nepastebime kiek daug tai reikalauja protinio darbo.
CwC programos autoriai sukūrė keletą užduočių, kurios reikalauja kompiuterių ir žmonių bendradarbiavimo tikslui pasiekti. Viena iš tokių užduočių, pavadinta bendradarbiavimo kompozicija, kurioje žmonės ir kompiuteriai vienas po kito kuria sakinius, kol sukuria trumpą istoriją. Tai lengva užduotis žmonėms, tačiau kompiuteriams tai didelis iššūkis. Kad tai padarytų, kompiuteris turi sekti istorijos idėjas, pats sugeneruoti idėją kaip pratęsti istoriją ir išreikšti šią idėją.
Kita užduotis, kurią CwC kūrėjai planuoja, reikalauja žmogaus ir kompiuterio bendradarbiavimo, statant įvairius statinius iš žaislinių blokelių. Įdomiausia tai, kad nei žmogui, nei kompiuteriui nebus nurodyta ką jie turi pastatyti.
DARPA mokslininkai tikisi, jog ateityje kompiuteriai sugebės padaryti daug daugiau nei pastatyti statinį iš blokelių. Programavimas ir išankstinis konfigūravimas trukdo laisvai komunikacijai tarp kompiuterių ir žmonių. CwC gali padėti robotams paprašyti žmonių patarimo ar informacijos, patekus į sudėtingas situacijas.