Mokslininkai sukūrė naują robotų mokymo būdą. Robotai naudojimosi įvairias įrankiais subtilybių išmoksta žiūrėdami svetainės „YouTube“ filmukus.
Marylando universiteto ir Australijos NICTA tyrimų centro mokslininkai paskelbė ataskaitą, kurioje apžvelgia savo pasiekimus. Tyrėjų rezultatai bus plačiau aptarti šio mėnesio pabaigoje kasmetinėje Dirbtinio intelekto pažangos asociacijos rengiamoje konferencijoje.
Šis dirbtiniu intelektu paremtas procesas vadinamas „giliuoju mokymusi“. Jo pagrindą sudaro sistemos, vadinamos dirbtiniais neuronų tinklais, apdorojančios informaciją gaunamą iš vaizdų, garsų bei kitų įvesties duomenų. Apdorojęs šią informaciją dirbtinis intelektas, padaro išvadas ir imasi atsakomųjų veiksmų.
Mokslininkai panaudojo konvoliucinius neuroninius tinklus (kuriuos, beje, naudoja „Facebook“ svetainė bei daugybė kitų kompanijų), kad robotas identifikuotų, kaip vaizdo medžiagoje ranka paimami daiktai ir atpažintų tam tikrus objektus. Sistema taip pat geba prognozuoti veiksmus, susijusius su objektų bei rankų judesiais.
Treniruodami savo modelį, tyrėjai pasirinko 88 „YouTube“ filmukų duomenis, kuriuose užfiksuoti žmonės gamina maistą. Remdamiesi šia informacija, jie sukūrė komandas, skirtas atlikti robotui.
Tyrėjų teigimu, tokių sistemų pritaikymas, ateityje gali atvesti iki pilnai mąstančio roboto, skirto atlikti įvairioms užduotims. Toks robotas norėdamas atlikti tam tikrą darbą, tiesiog turėtų „peržiūrėti“ internete patalpintus vaizdo failus.
Nors humanoidai virėjai nėra naujiena, tačiau „gilusis mokymasis“ galėtų išplėsti jų panaudojimą bei padidinti reikšmingumą.
Pasaulyje jau kelių restoranų virtuvės naudojasi humanoidų virėjų pagalba. Pavyzdžiui, Kinijoje makaronų restoranas pradėjo naudoti makaronus pjaustantį robotą, tai leidžia sutaupyti laiko bei sumažinti darbo kaštus.
Kitas Kinijos restoranas Kunshan mieste taip pat naudojasi roboto pagalba, ne tik gaminant maistą, bet ir pristatant jį klientams.
Oksfordo universiteto tyrėjai 2013-aisiais paskelbė savo mokslinį darbą, kuriame prognozuojama, jog yra 92 % tikimybė, kad per kelis ateinančius dešimtmečius greitojo maisto ruošimo ir pristatymo darbus perims robotai.
Matant tokį, vis didėjantį humanoidų virėjų panaudojimą ir tokių technologijų kaip gilusis mokymas atsiradimą, minėtosios Oksfordo prognozės tikrai gali išsipildyti.