Analizę atlikę mokslininkai mano, jog už 90 mln. šviesmečių nuo Žemės esantis neįprastas objektas gali būti supermasyvi juodoji bedugnė, kuri buvo išmušta iš savo galaktikos po susidūrimo su kita galaktika. Jei paaiškėtų, kad tai tiesa, tuomet mokslininkai bus atradę pirmą tokio tipo objektą.
Objektas SDSS1133 yra maždaug 2600 šviesmečių atstumu nuo nykštukinės galaktikos, pavadintos Markarian 177, centro. Šią nykštukinę galaktiką galima bandyti įžiūrėti Didžiųjų grįžulo ratų žvaigždyne, rašo sciencemag.org.
SDSS1133 per dvejus pastaruosius metus gerokai pašviesėjo, nors įvairiais astronominiais instrumentais šis objektas kartkartėmis nufotografuojamas jau 63 metus. Visų šių nuotraukų seka, rodanti, kad atstumas tarp šviesiausių objekto elementų yra mažesnis nei 40 šviesmečių rodo, jog tai veikiausiai nėra neseniai įvykusios supernovos liekanos. Ankstesni Markarian 177 stebėjimai parodė intensyvaus žvaigždžių formavimosi regionus – gali būti, kad tai yra ženklai neseniai įvykusio galaktikų susidūrimo, dėl kurio SDSS1133 buvo išspirta iš savo gimtosios galaktikos.
Tyrimą publikuos leidinys „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society“.
Vaizdo įraše – numanomai 2,7 mlrd. metų vykęs tarpgalaktinis susidūrimas ir jo pasekmės.
Alternatyvus paaiškinimas – SDSS1133 yra be galo reto tipo masyvi žvaigždė, vadinama ryški žydroji kintamoji (luminous blue variable). Bet jei tai yra tiesa, tuomet, anot mokslininkų, nuo 1950 metų vykęs beveik nuolatinis išsiveržimas būtų pats ilgiausias iš visų žinomų tokio tipo žvaigždei.
Ultravioletinio spektro bangų stebėjimai, kuriuos numatyta atlikti ateinančiais metais, galbūt padės mokslininkams atskirti kuri versija yra teisinga, o kuri – ne.