Pats didžiausias teleskopas Žemėje neseniai užfiksavo iki šiol geriausią planetų formavimosi apie ką tik užgimusią žvaigždę proceso vaizdą. Apie žvaigždę, esančią už šimtų šviesmečių, besisukantis dujų ir dulkių diskas atrodo tarsi koncentrinių žiedų, supančių ryškų centrinį tašką, rinkinys, rašo popularmechanics.com.
Atakamos didysis milimetrinis/submilimetrinis masyvas (ALMA) – radijo antenų miškas, „susodintas“ ant atokaus plokščiakalnio Čilėje, yra vienintelis teleskopas Žemėje, galintis taip detaliai užfiksuoti tokį ryškų vaizdą. Protoplanetinėje sistemoje koncentrinius žiedus skiria aiškūs tarpai – tai yra ženklas, kad toje sistemoje jau formuojasi planetos.
Žvaigždės gimsta tuomet, kai dujų ir dulkių debesis veikiant gravitacijos jėgoms sušoka į vieną rutulį. O planetos susidaro iš žvaigždę pagimdžiusios debesies likučių, kurie taip pat pradeda koncentruotis į vis didesnes ir didesnes uolienas. Planetų „želmenims“ augant jos pradeda valyti savo apylinkes – taip atsiranda tarpai dujų ir dulkių diske.
Mokslininkai sukūrė kompiuterinį modelį, kuris prognozuoja būtent tokį planetų formavimosi kelią, tačiau iki šiol jis nė karto nebuvo patvirtintas realiais stebėjimų duomenimis – iki tol, kol ALMA neužfiksavo šio vaizdo. Kosminiu teleskopu „Hubble“ nieko panašaus pamatyti neįmanoma, nes šis teleskopas fotografuoja matomos šviesos spektre – o matomą šviesą užstoja dulkės ir dujos. Tuo tarpu ALMA aplinką stebi labai didelio ilgio bangų spektre, todėl šis masyvas mato ir kiaurai per dulkes.
Teleskopo užfiksuota žvaigždutė „HL Tau“ yra labai jauna – ne senesnė, nei milijono metų. Ji yra 450 šviesmečių nuo Žemės atstumu, Jaučio žvaigždyne. Žvaigždė yra panaši į Saulę. O tai reiškia, kad ALMA teleskopo užfiksuotas vaizdas gali būti ir mūsų pačių Saulės sistemos kūdikystės nuotrauka.
„Toks aiškumas yra būtinas norint suprasti, kaip atsirado mūsų pačių Saulės sistema ir kaip Visatoje formuojasi žvaigždės“, – sakė ALMA koordinatorius Šiaurės Amerikos šalims, JAV Nacionalinės radijo astronomijos observatorijos Šarlotsvilyje direktorius Tony Beasley.