Pagaliau baigėsi laukimas. Praėjusią savaitę Varšuvos universiteto biblioteka buvo pilnutėlė perspektyvių jaunųjų mokslininkų. Šimtas dešimt 14–20 m. tyrėjų įtemptai varžėsi pristatydami savo projektus ir vildamiesi padaryti įspūdį tarptautinei vertinimo komisijai. Jie rungėsi dėl apdovanojimų 26-ajame metiniame Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse, kuris vakar baigėsi apdovanojimų ceremonija. Be teisės laikyti save vienais iš geriausių jaunųjų mokslininkų Europoje, nugalėtojai taip pat pasidalijo 62 500 eurų ir buvo apdovanoti kitais puikiais prizais, tokiais kaip kelionės mokslo tikslais.
Trys pirmosios premijos po 7 000 eurų atiteko João Pedro Estácio Gasparui Gonçalvesui de Araújo iš Portugalijos už projektą „A natural characterization of semilattices of rectangular bands and groups of exponent two“, Marianai De Pinho Garciai ir Matildei Gonçalves Moreirai da Silva iš Portugalijos už projektą „Smart Snails“ ir Lubošui Vozdecký iš Čekijos už projektą „Rolling Friction“. Antrosios premijos šiemet skirtos dalyviams iš Airijos, Bulgarijos ir Slovėnijos už originalius projektus matematikos ir chemijos srityse. Trys trečiosios premijos skirtos už projektus, parengtus dalyvių iš Lietuvos, Jungtinės Karalystės ir Vokietijos.
Informacija apie Lietuvos laimėtoją
Trečiąją vietą užėmė Matas Navickas su projektu „Žydinti obelis „Malus baccata x Malus prunifolia“ in vitro“.
Pagrindinis Mato Navicko tyrimo tikslas – išauginti miniatiūrinę žydinčią obelį „Malus baccata x Malus prunifolia“ mėgintuvėlyje. Tokios obelys užauga iki 7 m aukščio, žydi raudonai ir veda maždaug 1 cm dydžio obuolius. O Matas Navickas mėgintuvėliuose jas užaugino iki 5 cm aukščio; be to, joms nužydėjus jas galima persodinti ir auginti vazonėliuose. Matas Navickas atliko daugybę eksperimentų atrinkdamas augalinius hormonus, bandydamas medelio auginimo ir dauginimo terpę, skatindamas obels sužydėjimą. Parengta pražydinimo technologija leis žmonėms lengvai auginti šį miniatiūrinį medelį ir taip pat galėtų būti naudinga mokslininkams, tiriantiems, kaip sutrumpinti laiką iki pirmojo augalų sužydėjimo.