Naujas italų mokslininkų atliktas tyrimas nustatė, kad moterys ir pažeidžiamos visuomenės grupės, tarp jų ir LGBT asmenys, yra neigiamai veikiami neapykantos kalbos socialinės žiniasklaidos platformose, praneša Nacionalinė LGBT teisių organizacija LGL.
„Homofobinių ar seksistinių komentarų skaitymas viešose „Facebook“ temose gali sukelti „nerimą, baimę ir nepasitikėjimą nepažįstamais žmonėmis“, – teigia Sapienzos universiteto ir Nacionalinio statistikos ir ekonomikos instituto Liuksemburge tyrėjai. Mokslininkai išsiaiškino, kad net pasyvus užgaulių komentarų skaitymas neigiamai veikia interneto vartotojo gerovę.
Tyrimas rodo, jog dalyvaudami viešose diskusijose žmonės nesivadovauja elementaraus mandagumo normomis. „Bendravimas internete didina riziką tapti įžeidaus elgesio ir neapykantos kalbos auka, – teigiama pranešime. – Ši grėsmė ypač išauga moterims ir labiausiai diskriminuojamoms visuomenės grupėms.“ Žmonės linkę bendrauti su turinčiais panašų požiūrį ir patirtį, tad kitos tautybės ar įsitikinimų individai internete susiduria su agresyviomis bei prieštaringomis nuomonėmis.
Mokslininkai pabrėžia, kad internete nesivadovaujama įprastomis socialinio etiketo normomis, nes vartotojai nesijaučia esantys atsakingi už savo komentarų turinį, o dažnai net nesusimąsto apie tai, kaip jausis jų žinučių gavėjai. „Todėl žmonės mažiau baiminasi rizikos pokalbyje įžeisti kitus. Agresyvus ir įžeidus bendravimas su nepažįstamaisiais, kurie išsako kitokį požiūrį, internete yra plačiai paplitusi praktika“, – apibendrinama tyrimo išvadose.
Socialinių tinklų bendravimo įpročius tyrusioje studijoje dalyvavo 50 000 respondentų iš Italijos. Tai – didžiausios imties tokio pobūdžio tyrimas, pateikiantis konkrečius empirinius įrodymus apie bendravimo socialiniuose tinkluose poveikį asmens sveikatai ir gerovei. Asociacija LGL primena, kad LGBT asmenis niekinantys pasisakymai internetinėje erdvėje yra neapykantos nusikaltimai.
Socialiniuose tinklapiuose padaroma per 90 % visų neapykantos kurstymo veikų. Skatiname pranešti apie patirtus, liudytus arba žinomus neapykantos nusikaltimus teisėsaugos pareigūnams arba užpildant nacionalinės LGBT teisių organizacijos LGL anoniminę nusikaltimų pranešimo anketą.