Privati astronomų, inžinierių, buvusių NASA darbuotojų bei kitų entuziastų grupė sugebėjo atgaivinti 36 metų senumo kosminį zondą, kurio NASA nebenaudojo beveik 17 metų, rašo „Scientific American“.
NASA zondas „International Sun-Earth Explorer 3“ (toliau ISEE-3) į kosmosą buvo paleistas 1978 metais – jo pagrindinė misija buvo stebėti Saulės vėjo įtaką Žemės magnetiniam laukui. Vėliau jam buvo skirta kita užduotis – priartėti prie „Giacobini-Zinner“ kometos, tad 1985-aisiais tapo pirmu erdvėlaiviu praskridusiu pro kometos uodegą. Dar po metų zondas tą patį manevrą atliko ir Halio kometos uodegoje, iš viso ISEE-3 zondas tarnavo iki pat 1997-ųjų, kai jo misijos baigėsi ir jis nutolo nuo Žemės. Nuo tada ISEE-3 plūduriavo kosmoso tamsoje, o NASA su juo palaikė tik minimalų ryšį.
Dabar zondas pradėjo artėti link žemės, todėl balandžio mėnesį nepriklausoma entuziastų grupė „ISEE-3 Reboot Project“, kurią sudaro buvę NASA darbuotojai ir inžinieriai, paskelbė apie savo planus atkurti ryšį su ISEE-3 zondu ir jį atgaivinti. Beje, šiai grupei priklauso ir 82 metų Robertas Farquharas, 1978-aisiais dirbęs NASA būtent prie ISEE-3 zondo misijos. Gegužės mėnesį NASA davė leidimą entuziastams susisiekti su zondu ir pabandyti jį pažadinti iš kosminio miego.
Po keleto nesėkmingų bandymų sukontaktuoti su ISEE-3, entuziastams pagaliau pavyko „užkurti“ ISEE-3 zondo variklius – paskutinį kartą jie veikė tik 1987-aisiais. „Bendrai paėmus – puiki diena,“ – apie sėkmingą kontaktą su zondu rašė vienas entuziastų lyderių Keithas Cowingas. Dabar jie renka duomenis apie zondą ir ruošiasi kitam kontaktui su zondu – tam jie naudojasi NASA „Deep Space Network“ komunikacijos sistema, kurią jiems nuomoja agentūra.
Kitas didelis žingsnis šiems entuziastams – pakeisti ISEE-3 trajektoriją. Entuziastai bandys jį atskraidinti į Žemės orbitą, iš kur jie galės geriau kontaktuoti su zondu. Turėdami kokybišką radijo ryšį su zondu, projekto dalyviai patikrins, kaip veikia zonde sumontuoti moksliniai instrumentai. Jei viskas pasiseks, entuziastai bandys zondą paleisti link naujos kometos. Žinoma, ši mokslininkų ir inžinierių grupė turi dar vieną tikslą – parodyti, kad dabartinės technologijos leidžia atlikti tokias misijas, net ir neturint didžiulio biudžeto ar rimtos organizacijos užnugario.