Ketvirtadienį Europos Parlamentas patvirtino mokslinių tyrimų ir inovacijų programą „Horizontas 2020“, taip pat įmonių konkurencingumo ir mažųjų bei vidutinių įmonių (MVĮ) programą COSME. Jos pakeis esamą Konkurencingumo ir naujovių programą. EP pavyko užtikrinti gausesnę paramą mažosioms įmonėms, mokslininkams ir šios profesijos populiarinimui, taip pat alternatyvų iškastiniam kurui tyrimams.
2014–2020 m. programos „Horizontas 2020“ biudžetą sudarys 70 mlrd. eurų (2011 m. kainomis). Jos parama bus teikiama trims kryptims: mokslo pažangai (mokslininkų įgūdžių tobulinimui ir naujų mokslo sričių tyrimams), pramonės lyderystei (biotechnologijų plėtrai, kosmoso tyrimams ir inovatyvioms mažosioms įmonėms) bei didžiausiems socialiniams iššūkiams spręsti (maisto sauga, atsinaujinantys energijos ištekliai, darnus transportas, klimato kaita ir senėjanti visuomenė).
EP dėka įsipareigota siekti bent 11 proc. programos lėšų skirti mažosioms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ). Be to, administruojant programą bus įsteigtas specialus skyrius, kuris turės užtikrinti, kad kvietimuose teikti paraiškas programos finansavimui būtų atsižvelgta į MVĮ poreikius.
Europarlamentarai taip pat pasiekė, kad, 85 proc. energetikai skiriamos programos „Horizontas 2020“ lėšų (5,4 mlrd. eurų) būtų skirta alternatyvų iškastiniam kurui tyrimams.
Kartu EP nariai išsiderėjo 400 mln. eurų mokslo vaidmens visuomenėje stiprinimui ir mokslininko profesijos populiarinimui, įskaitant grįžimo į mokyklas projektus bei moterų dalyvavimo moksle skatinimą.
Tuo tarpu programai COSME 2014-2020 m. bus skirta 2 mlrd. eurų (2011 m. kainomis). Ja siekiama stiprinti verslumą, padėti MVĮ gauti finansavimą bei patekti į rinkas, taip pat remti jų augimą. EP nariai užtikrino, kad 60 proc. programos bus skirta rizikos kapitalo ar paskolų garantijoms MVĮ finansuoti. Kita dalis bus skirta mažinti įmonių administracinę naštą ir skatinti MVĮ patekimą į rinką.
„Mūsų konkurencingumas ir ilgalaikių darbo vietų kūrimas priklauso nuo mažųjų ir vidutinių įmonių. Tačiau vis dar daug žmonių nedrįsta kurti įmonių, bijodami jų steigimo rizikos. Biurokratija, sudėtingos taisyklės ir ribotos galimybės gauti finansavimą yra pagrindinės kliūtys. Daug MVĮ galėtų augti, jei pasinaudotų verslo galimybėmis kitose šalyse. COSME yra svarbus indėlis į šių barjerų panaikinimą“, – teigė EP pranešėjas Jürgen Creutzmann (Liberalai ir demokratai, Vokietija).
Abi šios programos jau suderintos su ES Taryba. Jos turėtų pradėti veikti 2014 m. sausio 1 d.