Suirzę dėl socialiniame tinkle „Facebook“ per darbo dieną praleidžiamo laiko, du Masačusetso technologijos instituto doktorantai sukūrė „Pavolovo šoką“ – rankoms ilsinti skirtą pagalvėlę, kuri siunčia elektros šoko signalus, kai kompiuteriu dirbantis asmuo per daug laiko praleidžia skaitydamas elektroninį paštą, naršydamas socialiniuose tinkluose ir kt., informuoja odditycentral.com.
Robertas R. Morris ir Danas McDuffas mokosi doktorantūroje, tačiau, kaip ir daug kitų interneto vartotojų, jau yra priklausomi nuo socialinių tinklų. Kai apskaičiavo, kad „Facebook“ tinkle per savaitę jie praleidžia net 50 valandų, vaikinams kilo mintis pabandyti gydyti šią priklausomybę.
Elektros šoko terapija pasirodė dėmesio verta paskata neleisti prie „Facebook“ arba „Twitter“ savo dienų. Jų išradimas – „Pavlovo šokas“ – pavadintas pagal garsaus rusų psichologo, atlikinėjusio behavioralistinius bandymus su šunimis, pavardę. Tai klaviatūros aksesuaras, užprogramuotas siųsti elektros šoką, kai kompiuterio vartotojas pradeda per daug laiko skirti internetui. Šokas yra pakankamai stiprus, kad sureaguotumėte, tačiau visiškas nežalingas.
„Facebook‘e“ imdavau žiūrinėti, pavyzdžiui, gyvūnėlių nuotraukas. Praeidavo minutės ar net valandos, kol pastebėdavau, kad visiškai nenoriu ten būti. Tai tarsi hipnotizuojantis transas. Patyrus kelis šokus, toks automatiškas elgesys nebesikartojo. Nebebesilankau elektroniniuose puslapiuose iš įpročio – juos renkuosi priklausomai nuo to, ko man reikia“, – patirtimi dalijosi R. R. Morris. Nors ir pastebėjęs išradimo veiksmingumą, doktorantas jį laiko provokuojančius menu, o ne legitimios intervencijos į žmogaus elgesį pavyzdžiu.
„Nors šis projektas buvo kuriamas kaip pokštas, mes tikime, kad reiktų surengti rimtas diskusijas apie komunikacijos technologijų kūrimą“, – kartu tvirtino abu doktorantai. Remiantis naujais Čikagos universiteto tyrimais, asmenys tampa priklausomi nuo „Facebook“ ir „Twitter“ kur kas greičiau nei nuo cigarečių ar alkoholio. Taip pat vis daugėja įrodymų, kad per ilgesnį laiką „Facebook“ mažina subjektyvią asmens gerovę. Išradingieji studentai sugalvojo ir alternatyvų, mažiau skausmingą bei šokiruojantį metodą, kuris taip pat gali padėti atsikratyti priklausomybės nuo socialinių tinklų.
Idėjos principas: jei vartotojas socialiniuose tinkluose praleidžia per daug laiko (išnaudoja skirtą laiko kvotą), jo telefono numeris automatiškai atsiranda specialioje duomenų bazėje ir netrukus žmogus sulaukia skambučio, o pakėlus ragelį ant jo rėkiama dėl prasižengimo. Ši idėja vėlgi buvo sugalvota kaip pokštas, tačiau eksperimentuodami jie iš tikrųjų pasamdė kelis darbuotojus ir už kiekvieną skambutį, kurį šie atlikdavo, mokėjo jiems po 1,7 dolerio.