Šiandien paskelbus Europos Komisijos finansuoto tyrimo rezultatus paaiškėjo, kad pasaulinė skaitytojų auditorija gali nemokamai susipažinti su vis daugiau mokslinių tyrimų rezultatų, t. y. plinta vadinamoji atvira prieiga. Šie nauji duomenys rodo, kad atviros prieigos tendencijos netrukus pradės vyrauti – dabar nemokamai galima susipažinti su maždaug 50 % 2011 m. paskelbtų mokslo publikacijų.
Tai beveik dvigubai daugiau nei buvo spėjama remiantis ankstesniais tyrimais – tai galima paaiškinti tuo, kad buvo patobulinta metodika ir išplėsta atviros prieigos apibrėžtis. Iš tyrimo taip pat matyti, kad dabar internete galima rasti jau daugiau nei 40 % visų 2004–2011 m. pasaulyje paskelbtų ir recenzentų įvertintų mokslinių straipsnių. Per tyrimą nagrinėta padėtis ES, kai kuriose kaimyninėse šalyse, taip pat Brazilijoje, Kanadoje, Japonijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose.
Jeigu mokslinių tyrimų rezultatai bus skelbiami atvirai, su jais bus lengviau susipažinti, todėl mokslo pažanga bus didesnė ir teiks daugiau naudos, be to, viešajame ir privačiajame sektoriuose bus diegiama daugiau naujovių. Už mokslinius tyrimus, inovacijas ir mokslą atsakinga Komisijos narė Máire Geoghegan Quinn: „Tyrimo rezultatai aiškiai rodo, kad atvira prieiga įsitvirtins. Dėl to, kad mokslinių tyrimų rezultatai bus perkelti į viešąją erdvę, mokslui bus tik geriau, be to, tai sustiprins mūsų žinių ekonomiką.“
Atliekant tyrimą nagrinėtas 22 sričių mokslinių publikacijų prieinamumas Europos mokslinių tyrimų erdvėje, Brazilijoje, Kanadoje, Japonijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. Keliose šalyse ir mokslinių tyrimų srityse daugiau kaip 50 % publikacijų dabar galima naudotis nemokamai. Nustatyta, kad galima nemokamai naudotis dauguma bendrosios mokslo ir technologijų srities, biomedicinos tyrimų, biologijos, matematikos ir statistikos sričių publikacijų. Mažiausiai atviros prieigos publikacijų yra socialinių ir humanitarinių mokslų bei taikomųjų mokslų, inžinerijos ir technologijų srityse.
Neseniai paskelbtame Europos Komisijos komunikate (IP/12/790) sakoma, kad atvira prieiga – tai viena iš pagrindinių priemonių skatinti Europoje žinių sklaidą, taigi ir inovacijų diegimą, todėl visos mokslinės publikacijos, parengtos naudojant 2014–2020 m. ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Horizontas 2020“ finansavimo lėšas, turės būti pateikiamos atvirai. Komunikate rekomenduojama, kad valstybės narės, kaip ir Komisija, laikytųsi panašaus principo savo vidaus programose.
Komisijos narė M. Geoghegan Quinn pabrėžė, kad Europos Komisija Europoje skatina atvirą prieigą. Atvira prieiga turėtų būti suteikiama ir prie mokslinių tyrimų finansavimo rezultatų. Komisijos narė M. Geoghegan Quinn: „Europos mokesčių mokėtojai neturėtų dukart mokėti už viešai finansuojamus mokslinius tyrimus, todėl nutarėme, kad kitos ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Horizontas 2020“ publikacijos turės būti pateikiamos atvirai.“