„iPad“ karta žinos mažiau žodžių – to bijo ekspertai. Jų teigimu, bendravimas SMS, el. laiškais ir kompiuteriais stabdys vaikų žodyno raidą.
Mūsų smegenys taip sutvertos, kad įsimename naujus žodžius, kai juos išgirstame iš kitų lūpų, pavyzdžiui, bendraudami ar klausydamiesi. Vaikai, baigiantys priprasti prie įvairių prietaisų naudojimo, užuot klausęsi kitų, praranda galimybę išgirsti daugybę naujų žodžių.
Ekspertai įspėja, jog apskritai visos kartos dabar per daug laiko praleidžia spoksodamos į ekranus ir praranda verbalinės kalbos įgūdžius.
Karaliaus koledžo Psichiatrijos instituto specialistas Marco Catani „Daily mail“ teigė, jog daugėja žmonių, nerandančių laiko pabendrauti su vaikais, ir pastarieji įninka į internetą, mobiliuosius ar išmaniuosius telefonus, planšetinius kompiuterius. Dabartinė karta užaugusi žinos mažiau žodžių nei ankstesnės kartos.
To pasekmė galiausiai bus ta, kad dabartinė karta užaugusi žinos mažiau žodžių nei ankstesnės kartos. Suaugęs žmogus vidutiniškai žino apie 30 000 žodžių.
Ekspertai įspėja, kad reikia pratinti vaikus kalbėti, o ne susirašinėti žinutėmis ar el. laiškais.
Visa tai paaiškėjo atlikus tyrimą, kuriame dalyvavo 27 savanoriai. Jų smegenys buvo nuskenuotos ir savanoriai turėjo išmokti išgalvotus žodžius. Paaiškėjo, kad žmonėms lengviau suprasti naujus žodžius tuomet, kai jie išgirsta juos ir imituojama verbalinė kalba.
M. Catani paaiškino, kad išgirdęs naujų žodžių žmogus pradeda juos kartoti ir kartoja tol, kol supranta. Už tai atsakinga smegenų dalis, vadinama lenktu pluoštu. Vienas smegenų dalies regionas atsakingas už garsų išgirdimą ir atpažinimą, o kitas – už burnos judesius kalbant.
Tiems, kurių lenktas pluoštas labiau išvystytas, lengviau įsiminti naujus žodžius. Kartą išgirsti, žodžiai „sandėliuojami“ kitose smegenų dalyse. T. y. jie žmogui jau būna žinomi.