Ar galima tikėtis sutikti vienoje vietoje susibūrusių įvairių disciplinų mokslininkų, jei tai ne mokslinė konferencija? Vis tik praėjusio penktadienio vakarą (kovo 10 d.) Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos (LJMS) sukviesti, į „Čili kaimą“ Vilniaus senamiestyje rinkosi ir fizikai, ir medikai, ir teisininkai – įvairiausių sričių mokslininkai. Susirinko net 55 dalyviai iš keturių Vilniaus universitetų, atvyko svečių iš Kauno. Labai džiugu, kad dalyvavo ir keletas mokinių, taip pat aistringai siekiančių tapti mokslininkais.
Susitikimo metu stebino dalyvių vykdomų tyrimų įvairovė – nuo nekilnojamojo turto ir statybų, anglų filologijos ir pedagogikos iki aukštosios matematikos, fizikos, medicinos ir teisinių problemų. Daugelis pripažino, kad menkai susipažinę su negiminingų sričių mokslinėmis tematikomis, tačiau labai domėjosi, ką veikia kiti kolegos. Šis susitikimas jauniesiems mokslininkams buvo puiki proga praplėsti akiratį, užmegzti kontaktus, kurie galbūt pravers ateityje.
LJMS pirmininkė Brigita Serafinavičiūtė pristatė LJMS ir jos veiklą. Laidos „Negali būti“ vedėjas ir autorius Rolandas Maskoliūnas pristatė Lietuvos mokslo festivalį ir su juo susijusias tarptautines programas. LJMS Tarybos nariai Daina Kliaugaitė ir Jurgis Pralgauskis papasakojo apie jau tradiciniu tapusį LJMS renginį „Idėjų kalvė“, kurio pagrindinis tikslas taip pat yra skatinti įvairių sričių jaunųjų mokslininkų tarpusavio bendravimą ir bendradarbiavimą. Šiais metais „Idėjų kalvė“ ir kitas LJMS renginys - vasaros mokykla mokslu besidomintiems moksleiviams - bus sujungti į bendrą stovyklą, kuri vyks liepos mėnesį. Susirinkusieji buvo kviečiami prisijungti ir prie gegužės 26 d. Kaune organizuojamo mokslo festivalio „Pamatyk kitaip“.
Vakaro metu profesorius Ričardas Rotomskis prisiminė, kad dar 1990 m. kartu su kolegomis inicijavo Lietuvos jaunųjų mokslininkų draugijos kūrimą, pasidžiaugė dabartinės LJMS veikla ir palinkėjo jauniesiems mokslininkams sėkmės.
Susirinkusieji galėjo atsakyti į anoniminę anketą. Paaiškėjo, kad iš 15 atsakiusiųjų didesnė dalis pasirinko doktorantūros studijas, nes sieja savo karjerą su moksline veikla arba turėjo temą, kurią labai norėjo išnagrinėti. Tik pora žmonių atsakė, kad stojo finansiniais sumetimais. Taip pat 13 respondentų pažymėjo, kad norėtų, jog jų daktaro diplome butų įrašas ir anglų kalba.
Pasibaigus oficialiajai daliai, užsimezgė įvairios diskusijos, kurios vietomis peraugo į tikrus debatus. Buvo kalbama apie mokslo filosofiją ir etiką, mokslinių tyrimų taikymą ir plėtrą. Nuspręsta artimiausiu metu suorganizuoti keletą diskusijų ar susitikimų.
Panašų jaunųjų mokslininkų susitikimą vasario mėnesį LJMS suorganizavo Kaune. LJMS įkurta 2002 m. vasario mėnesį, oficialiai įregistruota 2003 m. Šiuo metu Sąjunga vienija daugiau nei šimtą tikrųjų narių, kurių dauguma - doktorantai.