JAV Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA) paskelbė pirmąją marsaeigio „Curiosity“ darytą didelės raiškos nuotrauką, kurioje matyti Šarpo kalno, galimai slepiančio kadaise Marse tekėjusio vandens paslaptį, šlaitas.
Kaip skelbia „The Guardian“, „Curiosity“ už maždaug 10 km stūksantį kalną pasieks tik maždaug po metų, per kuriuos dar turės atlikti daug kitų tyrimų.
Tačiau didelės raiškos nuotrauka jau dabar leidžia spėlioti, kad marsaeigio laukia malonūs atradimai. Mokslininkai joje įžvelgia geologinius sluoksnius, kurie rodytų, kad uolienos čia kadaise buvo veikiamos vandens.
„Tai yra įspūdingi ženklai, kuriuos pamatėme labai anksti, – sakė „The Guardian“ Kalifornijos technologijos universiteto tyrėjas Johnas Grotzingeris. – Galime nujausti, kad Šarpo kalne vyko dideli pokyčiai.“
Svarbiausias „Curiosity“ tikslas yra Marse atrasti gyvybės pėdsakų. Jeigu marsaeigiui pavyktų aptikti aiškių įrodymų, jog Raudonojoje planetoje kadaise tekėjo vanduo, tai NASA darbuotojams suteiktų naujų vilčių.
Pirmadienį NASA taip pat pranešė panaudojusi „Curiosity“ garso transliacijai. Kai jos vadovas Charlesas Boldenas kreipėsi į marsaeigio projekto komandą, jo balsas buvo perduotas iš Žemės į aplink Marsą besisukančius JAV palydovus, iš jų – į planetos paviršiuje esantį marsaeigį, o tada atgal į Žemę.
„Tai yra pirmas kartas, kai žmogaus balsas buvo perduotas iš kitos planetos, esančios toliau nei Mėnulis“, – pabrėžė NASA telekomunikacijos specialistas Chadas Edwardsas.