Marso Gale'o krateryje nusileidęs NASA marsaeigis „Curiosity“ ruošiasi pirmajai bandomajai išvykai, kuri gali įvykti jau kitą savaitę.
Pasak NASA atstovų, „Curiosity“ tyrimų programos inžinieriai 4 praėjusias dienas skyrė marsaeigio programinės įrangos pervedimui iš nusileidimo į darbo Marso paviršiuje režimą. Pranešama, kad tai buvo padaryta be didesnių sunkumų: „Mes sėkmingai atlikome „smegenų transplantaciją“, – patvirtino „Curiosity“ misijos vadovas Mike'as Watkinsas iš NASA Reaktyvinio judėjimo laboratorijos Pasadenoje.
„Curiosity“ (NASA nuotr.)
Pasak jo, dabar mokslininkai ir inžinieriai pradeda naują mokslinių prietaisų funkcionalumo tikrinimo etapą ir ruošia marsaeigį pirmajam trumpam bandomajam pasivažinėjimui. Jis turėtų įvykti per artimiausią savaitę. Bandymo metu maždaug 1 tonos masės „Curiosity“ trumpai pavažiuos į priekį ir atgal ir atliks posūkio manevrą, sakoma pranešime.
Kiekvieną iš 6 „Curiosity“ ratų varo atskiras elektrinis variklis, o keturi kraštiniai keičia judėjimo kryptį. Prieš pradedant judėti iš vietos bus parengti ir kruopščiai patikrinti variklių valdymo įrenginiai. Po bandomojo važiavimo „Curiosity“ inžinierių komanda pradės vadinamosios „rankos“ – mechaninio manipuliatoriaus – funcionalumo testavimą.
Skelbiama, kad NASA specialistai jau pradėjo planuoti galimus „Curiosity“ maršrutus iš nusileidimo vietos. Tam naudojamos paties marsaeigio ir Marso palydovo MRO didelės raiškos kameros padarytos „Curiosity“ buvimo vietos apylinkių nuotraukos. Pagrindinis marsaeigio tyrimų objektas – netoli esančio beveik 4,8 kilometrų aukščio Sharpo kalno, kuris, manoma, sudarytas iš kadaise vandens suneštų nuosėdų, šlaitai. Tiriant jų grunto mėginius bus ieškoma kadaise Marse galbūt egzistavusios gyvybės pėdsakų ir aiškinamasi, ar šiuo metu egzistuoja jai palankios sąlygos.
„Mokslo ir valdymo grupės planuoja kelis galimus maršrutus, kuriais būtų galima privažiuoti prie Sharpo kalno ir galbūt kelias sustojimo vietas, kuriose būtų galima apžiūrėti įvairius reljefo ypatumus, kuriuos mes nustatėme prieš nusileidimą“, – sakė „Curiosity“ mokslinių tyrimų programos vadovo pavaduotojas Ashwinas Vasavada. Pasak jo, kaip ir buvo ne kartą skelbta anksčiau, didžiąją likusią šių metų dalį „Curiosity“ tirs nuosėdų sluoksnius Sharpo kalno šlaituose.
Šiame vaizdo siužete – pasakojimas apie pirmąsias „Curiosity“ darbo dienas po nusileidimo.