Informacija mūsų dienomis sensta labai greitai: ji atsinaujina po galybės atradimų ir pasiekimų įvairiose srityse. Vis tik yra ir taip vadinamų amžinų vertybių, kurios aktualios ne tik dešimtmečius, tačiau ir šimtmečius ar net ilgiau. Štai tokių duomenų įrašymui ir praverstų kaupiklis, kurį sugalvojo prancūzų mokslininkai iš agentūros ANDRA, užimančia branduolinių atliekų laidojimu. Kaip tvirtina naujo kaupiklio autoriai, ši laikmena pasižymi fantastišku ilgaamžiškumu – iki 10 milijonų metų.
Žinoma, naujasis kaupiklis neturi praktiškai nieko bendra su mums įprastais standžiaisiais diskais ar NAND Flash atminties mikroschemomis. Užtenka pasakyti, jog į mokslininkų grupę be inžinierių – kūrėjų įeina ir antropologai, archeologai, menininkai, archyvavimo specialistai ir lingvistai, o patį išradimą sudaro dvi maždaug 20 cm dydžio safyro plokštelės, sujungtos molekulių lygmenyje. Tarp šių plokštelių yra plonas platinos sluoksnis, kurioje informacija įrašyta naudojant mikroplyšius.
Žinoma, tokio „kieto disko“ neįmanoma naudoti šiuolaikiniuose kompiuteriuose, tačiau jo kūrėjai ketina naudojant išradimą perduoti palikuonims labai svarbią informaciją. Į vieną tokį platinos sluoksnį, kaip teigiama, galima įrašyti 40 tūkst. miniatiūrinių teksto puslapių ir nuotraukų, o visa tai galima perskaityti mikroskopu. Tokiu būdu, būsimi archeologai (žinoma, jei tokia profesija išliks po tūkstančių metų) gaus svarbius duomenis apie mūsų civilizaciją. Belieka pridurti, jog toks safyro kaupiklis kainuoja visai nepigiai – visus 25 000 eurų (~ 86,3 tūkst. lt).