Įsivaizduokite, kad savo telefoną įkrauti galite tiesiog apsivilkęs mėgstamus marškinėlius. Skamba neįtikėtinai, tačiau būtent tokią mobiliųjų įrenginių įkrovimo technologiją laboratorinėmis sąlygomis sukūrė du JAV mokslininkai.
Inžinieriams pavyko transformuoti įvairių audinių gamyboje naudojamą medvilnę į lanksčią, aukštu elektros laidumu pasižyminčią medžiagą, kuri gali būti panaudota įvairių nešiojamų prietaisų įkrovimui.
„Įsivaizduokite, kad ateityje mūsų mobilieji telefonai bus lyg popieriaus lapai, kuriuos bus galima paprasčiausiai suvynioti į ritinėlį. Tačiau būtina turėti ir lankstų energijos įtaisą, kuris galėtų tilpti į tokius įrenginius“, – išplatintame pranešime teigė Xiaodongas Li, Šiaurės Karolinos universiteto mechaninės inžinerijos profesorius.
Jis su kolega Lihongu Bao sugalvojo unikalų būdą, kaip marškinėlius paversti itin puikiu laidininku. Nusipirkę įprastus medvilninius marškinėlius iš nukainuotų prekių parduotuvės tyrėjai juos išmirkė fluoride, vėliau išdžiovino, o galiausiai iškepė aukštos temperatūros krosnyje be deguonies.
Nepaisant tokios apdorojimo procedūros marškinėliai išliko lankstūs, tačiau audinį sudaranti celiuliozė virto aktyviąja anglimi. Toks pakeistos struktūros audinys jau gali atlikti kondensatoriaus funkciją – tai yra kaupti elektros energiją. Vėliau tyrėjai patobulino marškinėlius pasitelkę nanotechnologijas.
Xiaodongo Li laboratorija yra viena iš nedaugelio, kuriose vykdomi panašūs tyrimai. Jais siekiama sukurti audinio pagrindu veikiančius elektroninius įrenginius, kuriuos būtų galima nešioti kaip drabužius. Vis dėlto drabužių virtimas „išmaniais“ dar neatrodo kaip visai netolima ateitis, kadangi pagrindą tokiai elektronikai sudarančios technologijos dar tik kuriamos.
Marškinėlius, kurie galėtų įkrauti mobiliuosius įrenginius, mokslininkas ketina pritaikyti masinei gamybai ir jau ieško partnerių elektronikos pramonėje.