Praėjus vos keliems metams nuo stebuklingos medžiagos – grafeno – sukūrimo ir įvairiausių sprendimų su šia medžiaga kūrimo, jai, panašu, gali likti mažai vietos po saule, mat sukurtas itin stiprus grafeno konkurentas – silicenas. Mokslininkams pirmą kartą pavyko silicio atomus sujungti į vieno atomo storio plokštelę. Manoma, kad siliceno elektroninės savybės yra panašios į grafeno, tačiau jis yra labiau suderinamas su elektronika, kuriama silicio pagrindu.
Berlyno technikos universiteto (Vokietija) mokslininkas Patrickas Vogtas su kolegomis iš Aix-Marseille universiteto (Prancūzija) siliceną sukūrė kondensuodami silicio garus ant sidabrinės plokštelės – taip jiems pavyko gauti vieno atomo storio sluoksnį. Tuomet buvo išbandytos gautojo sluoksnelio optinės, cheminės ir elektroninės savybės ir paaiškėjo, kad jos yra labai artimos teoriškai apskaičiuotoms (Physical Review Letters, DOI: 10.1103/PhysRevLett.108.155501).
Gali paaiškėti, kad silicenas mažesniems ir pigesniems elektroniniams įrenginiams bus labiau tinkamas dėl to, kad jį lengviau integruoti į silicio lustų gamybos linijas, rašo newscientist.com.
2010 metais kita Aix-Marseille universiteto mokslininkų grupė, kuriai vadovavo Bernardas Aufray, taip pat bandė sukurti siliceną naudojantis panašiu metodu, tačiau jie nepateikė tvirtų įrodymų, kad jų darbas buvo sėkmingas. Leuveno katalikiškojo universiteto (Belgija) mokslininkas Michelas Houssa, nedaluvavęs nė vienos iš šių grupių veikloje, sakė: „Manau, tai yra pirmas stiprus įrodymas, kad siliceną galima auginti ant sidabro“.
Pasak jo, dabar mokslininkams bus svarbu išmokti auginti siliceną ant izoliacinių substratų kad būtų galima daugiau sužinoti apie šios medžiagos elektrines savybes ir suvokti kaip jas būtų galima išnaudoti kuriant ateities elektroninius įrenginius.