Mokslininkai iš „IBM Research“ paskelbė apie žymų progresą kvantinių skaičiavimų srityje. Tokie pasiekimai leis inžinieriams pradėti darbus, kuriant pilnavertį kvantinį kompiuterį. Savo pasiekimais IBM pasidalino kasmet vykstančiame renginyje „American Physical Society“.
Mokslininkams pavyko sumažinti klaidų skaičių duomenų perdavimo metu, kai atliekami elementarūs skaičiavimai, kartu išsaugant kubitų kvantinių-mechaninių savybių vientisumą. Iki kvantinio kompiuterio sukūrimo dar toli, šis procesas užtrukti dar 10–15 metų. Tačiau kompanijai IBM tie rezultatai, kuriuos ji yra pasiekusi dabar, atveria kelia eksperimentams.
Aukščiau parodytoje nuotraukoje pavaizduota silicio mikroschema, sudaryta iš trijų kubitų. Mikroschema yra integruota į plokštę ir laidininkų (mastelis: 8 x 4 mm) pagalba sujungta su koaksialinėmis įvesties/išvesties linijomis. IBM pasiekimas naudova superlaidžius kubitus vietoj įprastų silicio puslaidininkių. Tuo pačiu metu safyro mikroschemose naudojamos technologijos, kuriose anksčiau sukurtos naudoti su silicio analogais.
Atomų lygmenyje naujų mikroschemų komponentai (elektronai) veikia kiek kitaip, nei silicio. Jiems galioja kvantinės mechanikos sistemų formavimo taisyklės. Šiose būsenose kvantinėmis sistemomis galima manipuliuoti tokiu būdu, jog jos kai kurias matematines ir logines operacijas galima atlikti per žymiai trumpesnį laiką, lyginant su dabartinėmis skaičiavimų sistemomis. Pavyzdžiui, kvantiniai kompiuteriai gali dirbti n- kartų greičiau su labai didelių skaičių faktorialais, kai tuo pačiu dabartinei elektronikai tai būtų per daug sudėtinga ir itin ilgai užtrunkanti užduotis.
Galima taip pat pateikti šifravimo pavyzdį. Geriausi iš daugiabranduolių procesorių leidžia užšifruoti / dešifruoti 150 skaitmenų turinčius skaičius. Tačiau jei reikėtų iššifruoti 1000 skaitmenų turinčius skaičius, tam reikėtų viso pasaulio sistemų skaičiavimo sistemų resursų, kad tai būtų galima atlikti. Kvantiniam kompiuteriui tam pakaktų vos kelių valandų.
Šiandien tyrimais kvantinių skaičiavimų srityje užsiima ne tik IBM, tačiau ir Kalifornijos bei Jeilio universitetai (JAV). Vis tik IBM tvirtina, jog kvantiniams skaičiavimams skirtoms mikroschemoms sukurti resursų iš tikrųjų turi tik ji.
IBM atstovai pabrėžė, jog dabartinis fizikinių procesų tikslumas jos kvatinėse mikroschemose sudaro 95 %, tačiau kompanija siekia pasiekti 99 % lygį. Tai leis sumažinti klaidų skaičių iki priimtino skaičiavimams lygio ir suteiks galimybę plėsti sistemą iš esmės, sukuriant daug sudėtingesnius sprendimus.