Mokslininkų teigimu, noras publikuoti naują „Twitter“ žinutę ar pakeisti savo statusą „Facebook“ yra stipresnis už potraukį alkoholiui ir cigaretėms.
Čikagos universiteto tyrėjų komandos, kuruojamos profesoriaus Wilhelm Hofmann, eksperimento tikslas buvo bandymas sužinoti, kaip gerai (ar nelabai) žmogus priešinasi savo pageidavimams. Tyrime, kuris buvo vykdomas netoli Vokietijos miesto Viurcburgo, dalyvavo 205 žmonės, kurių amžius svyravo nuo 18 iki 85 metų.
Visą savaitę eksperimento dalyviai kas 14 valandų su vienkartine 2 valandų pertrauka susisiekdavo su tyrėjais, pasakodami jiems apie savo norus ir pageidavimus, valios jėgą ir galimybę iškilusius pageidavimus ir norus įveikti. Iš viso tyrėjai gavo 10558 atsakymų ir 7827 įvairių norų variantų.
„Šiuolaikinio žmogaus gyvenimas pilnas galybės įvairių norų ir pageidavimų kombinacijų, kurie vienas kitą nugali ar konfliktuoja“, – teigė W. Hofman. Miegas ir kasdieniai poreikiai tapo pačiais didžiausiais norais ir keldavo vidinius konfliktus tarp darbo ir natūralaus noro pailsėti.
Tyrėjai pažymėjo, jog kai tik diena artėja vakarop, eksperimento dalyvių valios galia žymiai sumažėdavo. „Tai gali būti susiję su daugybės savo norų atsisakymu“, – mano tyrėjų komandos vadovas.
Mokslininkų teigimu, neįveikiamais norais tapo noras aplankyti socialinį tinklą ir parašyti „Twitter“ žinutę. Tuo pačiu metu eksperimento dalyviai sėkmingai priešinosi norui užsirūkyti, išgerti kavos, alkoholinių gėrimų ar išleisti šiek tiek pinigų. Tokiu būdu mokslininkai padarė išvadą, jog priklausomybė nuo alkoholio, kavos ir cigarečių yra ne kas kita, o paprasčiausias „stereotipas“, neturintis nieko bendro su priklausomybe; tai galima vadinti labiau įpročiu.
Tyrėjų komandos vadovo teigimu, sunkumai priešinantis norui aplankyti socialinius tinklus greičiausiai susijęs su jų itin lengvu prieinamumu ir pigumu. Eksperimento dalyviai parodė, jog norėdami nugalėti savo norą „išeiti į tinklą“, jie jusdavo savotišką „praradimo ir netekties“ jausmą, kuris būdavo daug didesnis, nei alkoholio ar cigarečių atsisakymo atveju.
Gana įdomus ir tas faktas, jog už norą aplankyti socialinį tinklą stipresnis pasirodė tik miegas ir seksas. Mokslininkai pažymėjo, jog patenkinti savo norą pasimėgauti socialiniu tinklu daug paprasčiau, nei išsimiegoti ar užsiimti seksu, todėl galimybė palikti komentarą socialiniame tinkle ar pakeisti statusą nusileido šiems natūraliems žmogui gamtos įskiepytiems poreikiams.