Įvairių prietaisų įkrovimas jungiant į lizdus, kraunant baterijas ar naudojant saulės energiją – tai pagrindinės priemonės, kurias mes žinome kaip padedančias išgauti elektrą. Turbūt niekad nepagalvojote, kad elektros energijos galime gauti prijungdami prietaisą prie savo kūno?
Daktaras Serge'as Cosnieris ir jo komanda iš Grenoblo universiteto sukūrė būtent tokį prietaisą. Jų įrenginys, vadinamas biokuro ląstele, naudoja gliukozę ir deguonies koncentraciją, randamą žmogaus kūne, kad būtų kuriama elektra.
Jie yra pirma grupė pasaulyje, kurie parodė, kaip jis veikia, jį implantuodami gyvam gyvūnui. Jeigu viskas pavyks, kaip planuojama, po kelių dešimtmečių šios biokuro ląstelės galės būti naudojamos kaip medicinos implantų energijos šaltinis. Viskas, ką reikės padaryti, tai įkrauti jas išgeriant kolos ar suvalgant šokoladuką.
Biokuro ląstelės gali sukelti revoliuciją kalbant apie dirbtinius organus ir protezus, kurie galėtų išgelbėti tūkstančius gyvybių kasdien.
Naujos kartos elektra įkraunami dirbtiniai organai jau kuriami, tačiau, kad jie veiktų, jiems reikia energijos.
Baterijos yra geras dalykas, kalbant apie implantus, kuriems nereikia daug energijos, tačiau jos greit išsenka, o tai implantų ir protezų naudotojams yra labai bloga naujiena.
Kai kurie implantai, tokie kaip dirbtinės kepenys ar akys, reikalauja itin daug energijos, todėl vartotojai turi keisti energijos šaltinį kas kelias savaites, todėl mažų mažiausiai nepraktiška naudoti baterijas.
Todėl biokuro ląstelės medicinoje sukeltų reikšmingą revoliuciją.
Šios biokuro ląstelės yra labai paprastos. Jos sudarytos iš dviejų elektrodų: vienas iš jų skirtas pašalinti elektronus iš gliukozės, o kitas geba iš elektronų išskirti deguonies ir vandenilio molekules, taip sudarydami vandenį.
Taigi galime įdėti šiuos elektrodus į gliukozės ir vandens koncentratą ir vienas iš jų atskirs elektronus nuo gliukozės, o kitas vers elektronus į deguonį. Tada, sujungus elektrodus į ratą, jie sudaro elektronų tinklą, kuris sieks nuo vieno elektrodo iki kito ir taip sudarys elektros srovę.
Žmogaus kūne yra ir gliukozės, ir deguonies, todėl šios ląstelės turėtų veikti neribotą laiką.
Vis dėlto dar liko ilgas kelias nukeliauti, kad šias ląsteles būtų galima naudoti visu pajėgumu.
Implantai nėra vienintelė sritis, kurioje ketinama išnaudoti šias biokuro ląsteles. „Sony“ paskelbė, kad sukūrė tokias ląsteles, kurios galės būti energijos šaltinis MP3.
Biokuro ląstelės bus itin reikalingos ten, kur nėra elektros energijos šaltinio, nes naudojant biokuro ląsteles tereiks papildyti cukraus ir vandens dozę.