Pirmieji naujausias technologijas naudojusio astronominio tyrimo rezultatai, atrodo, patvirtino, kad paslaptingoji tamsioji energija egzistuoja. Tamsioji energija, kaip manoma, sudaro apie 74 proc. visatos, o jos egzistavimas paaiškintų, kodėl visata vis greičiau plečiasi, praneša BBC. Naujieji rezultatai gauti ištyrus daugiau kaip 200 tūkst. galaktikų.
Mokslininkai naudojo du skirtingų rūšių stebėjimus, kad nepriklausomai patikrintų ankstesnius tamsiosios energijos tyrimų duomenis. Pirmasis astronomų naudotas stebėjimų metodas susijęs su būdo, kuriuo galaktikos pasiskirsčiusios kosmose, matavimais. Tai vadinama barionų akustinėmis vibracijomis.
Antrojo tipo stebėjimų tikslas – išmatuoti, kaip greitai bėgant laikui susiformavo galaktikų telkiniai. Abi šios technikos patvirtino tamsiosios energijos egzistavimą ir tai, kad visatos plėtimais spartėja. Pirmą kartą tamsiosios energijos sąvoka panaudota 10 deš. pabaigoje, tyrinėjat tolimų supernovų – sprogstančių žvaigždžių – ryškumą.
Norėdami paaiškinti, kodėl visata plečiasi vis greičiau, astronomai turėjo arba perrašyti Alberto Einsteino gravitacijos teoriją, arba pripažinti, kad kosmosas pripildytas naujo tipo energijos.
„Tamsioji energija veikia taip, kad jei išmestum kamuolį į viršų, jis į dangų kiltų vis labiau greitėdamas“, – teigė vienas tyrimo autorių Chrisas Blake`as iš Swinburne`o technologijos universiteto Melburne.
„Rezultatai rodo, kad tamsioji energija yra kosmologinė konstanta, kaip ir teigė A. Einsteinas. Jei kaltininkė būtų trauka, tuomet nematytume nuolatinio tamsiosios energijos poveikio“, – aiškino jis.
Naujausi duomenys gauti vykdant galaktikų tyrimo projektą „WiggleZ“, kuris pradėtas 2006 metais ir užbaigtas šiemet. „WiggleZ“ naudojo NASA kosminio teleskopo „Galex“ ir ant Siding Spring kalno Australijoje įrengto britų ir australų teleskopo duomenis.
Projekto metu iki šiol precedento neturinčia apimtimi tyrinėtas galaktikų pasiskirstymas. Mokslininkai pažvelgė 8 mlrd. metų atgal, o tai daugiau kaip pusė viso visatos amžiaus.
„Tai didžiulis žingsnis pirmyn. Šie vaikinai yra rimti, žymūs mokslininkai. O šių rezultatų laukėme jau kurį laiką“, – „BBC News“ teigė tyrime nedalyvavęs kosmologas Bobas Nichollas.
Tamsioji energija sudaro apie 74 proc. visatos, o tamsioji medžiaga, kuri neatspindi ir neišskiria aptinkamos šviesos, sudaro 22 proc. Įprastos medžiagos – dujos, žvaigždės, planetos ir galaktikos – sudaro 4 proc. visatos.
Nors mokslininkai sugebėjo padaryti išvadą, kad tamsioji energija ir tamsioji medžiaga egzistuoja, šie reiškiniai iki galo vis dar nepaaiškinti.