Vis į orbitą pakilti vėluojantis NASA erdvėlaivis „Endeavour“ (paskutiniais duomenimis, paleidimas planuojamas gegužės 16 d.) su savimi gabens ir išbandys vos nago dydžio palydovų, kurie, tikimasi, drastiškai sumažins paleidimo kainą bei atvers naujų kosminių tyrimų galimybių, rašo space.com.
Prognozuojama, kad, pasiteisinus miniatiūrinių palydovų idėjai, ateityje į orbitą bus galima paleisti tūkstančius ar net milijonus jų.
Jau anksčiau, siekdami sumažinti išlaidas, mokslininkai pradėjo kurti ir į orbitą kelti vadinamuosius nanopalydovus, kurių ilgis siekia vos apie 10 cm, o svoris – apie kilogramą. Tačiau dabar palydovų dydį bandoma dar labiau mažinti.
„Kuriame nago dydžio palydovus-mikroschemas, galėsiančius pakeisti supratimą apie kosminius tyrinėjimus“, – komentuoja Cornello universiteto (JAV) kosminių technologijų inžinierius Masonas Peckas.
Miniatiūriniai palydovai turėtų mikroschemą bei anteną duomenims transliuoti. M. Pecko teigimu, nors vienas toks palydovas negalėtų nuveikti didelių „žygdarbių“, daugybę tokių įrenginių būtų galima sujungti į vieną sistemą. Vienas mažasis palydovas svertų vos 1/10 gramo.
Kol kas „Endeavour“ į orbitą nugabens tik tris Cornello universiteto mokslininkų bei studentų mažuosius palydovus. Mokslininkai išbandys jų gyvavimo trukmę, ryšį su Žeme ir kt.