NASA „Cassini“ erdvėlaivis užregistravo, kad radijo bangos, sklindančios iš pietinio ir šiaurinio Saturno (nuotrauka: NASA/ESA/STScI/Leicester universitetas) pusrutulio skiriasi, tačiau tai ne vienintelis keistas mokslininkų pastebėtas dalykas.
Saturnas spinduliuoja radijo bangų ruože ir ši spinduliuotė vadinama kilometrine Saturno spinduliuote – SKR (angl. Saturn Kilometric Radiation). Šios radijo bangos žmogaus ausiai negirdimos, tačiau „Cassini“ įranga ją fiksuoja, o mokslininkai paverčia į girdimus garsus. Tokie radijo bangų stebėjimai Jupiteryje įgalino mokslininkus išmatuoti Jupiterio sukimosi greitį, tačiau Saturno atveju situacija daug sudėtingesnė.
Kuomet 1980 metais NASA erdvėlaivis „Voyager“ aplankė Saturną, tada užregistruotos SKR emisijos analizė parodė, jog Saturno dienos ilgis 10,66 valandos. Vėliau kitų erdvėlaivių, „Ulysses“ ir dabartinio „Cassini“, duomenų analizė parodė, kad radijo žybsnių dažnis kinta nuo kelių sekundžių iki kelių minučių.
Detalesnė „Cassini“ duomenų analizė parodė, kad SKR – tai ne solininis, o duetinis „dainavimas“, kuris net nėra sinchronizuotas: iš šiaurinio Saturno poliaus išspinduliuojamų radijo bangų periodas – 10,6 valandų, o iš pietinio – 10,8 valandų. 2010 gruodyje publikuoti „Cassini“ duomenys parodė, kad pietinio ir šiaurinio spinduliavimo periodai 2011 kovo 10 d. susilygino, t. y. pietinio spinduliavimo periodas sumažėjo, o šiaurinio – išaugo ir pasiekė 10,67 valandų vertę. Tai įvyko praėjus septyniems mėnesiams po 2009 Saturno ekvinokcijos. Periodų kitimas po susilyginimo tęsiasi, t. y. pietinio poliaus SKR periodas mažėja, o šiaurinio – auga.
Mokslininkams peržiūrėjus turimus senesnius Saturno stebėjimų duomenis paaiškėjo, kad tiek „Voyager“ duomenyse nuo 1980 metų, tiek ir „Ulysses“ stebėjimuose tarp 1993 ir 2000 metų, matosi panašūs dėsningumai. Abejais atvejais radijo spinduliavimas kito iš vieno ašigalio į kitą ir abejais atvejais tai įvykdavo po Saturno ekvinokcijos. Taigi kyla klausimas: kas vyksta Saturne?
Mokslininkai mano, kad viską galima būtų paaiškinti skirtingu Saulės energijos kiekių pasiekiančiu Saturno pusrutulius. Emisijos signalas pasikeitimai sąlygojami aukštai pučiančių vėjų kitimais šiauriniame ir pietiniame pusrutuliuose. Be to, Saturno magnetinis laukas taip pat prisideda prie šių signalų kitimo. „Hubble“ kosminio teleskopo darytose nuotraukose pastebėtas kitas reiškinys, sutampantis su SKR periodo kitimais. Nuotraukose matosi, kaip tokiu pačių periodu kaip ir SKR kinta pietinės ir šiaurinės pašvaistės padėtys Saturne. Taip pat pastebėtas ir magnetinio lauko kitimas virš Saturno polių, vėlgi tokiu pačiu periodu kaip ir pašvaistės bei SKR emisija. Mokslininkai susieję visus šiuos reiškinius daro išvadą, kad toks Saturno elgesys sąlygojamas Saulės įtaka.