Magnetinis šiaurės polius šiuo metu kybo virš Šiaurės jūros ir pamažu slenka Sibiro link. Tai reiškia, kad du Floridos oro uostai turės iš naujo sunumeruoti savo pakilimo ir nusileidimo takus, praneša Livescience.com.
Kad ir koks keistas būtų šis sąryšis, Tampos ir Peterio O‘Knighto oro uostai dėl poliaus slinkties pradeda koreguoti savo takų numeracijas.
Žemė turi geležinę šerdį, o judėjimas jos išorinėje dalyje sukuria magnetinį lauką, kuris nulemia visus matavimus mūsų planetoje. Dėl to Žemė yra panaši į milžinišką magnetą su dvejais poliais: magnetiniu šiaurės ir magnetiniu pietų. Tačiau šis laukas nėra tobulai simetriškas ir turi tam tikrų nuokrypių, dėl kurių poliai nuolat juda. Taip teigia Jungtinių Valstijų Geologinės tarnybos Geomagnetizmo programos mokslininkas Jeffrey Love‘as.
Magnetiniai poliai neina viena linija su geografiniais, o skirtumas tarp jų yra kampas, vadinamas deklinacija. Jeigu ir to nepakanka supainioti navigatoriams, tai Žemės magnetinis laukas juda ir priverčia per laiką keistis deklinacijos kampą.
Tiesą sąkant, jis pajuda vienu penktadaliu laipsnio per metus žemesnėse platumose, tokiose kaip Florida. „Vadinasi, jeigu palauki penkerius metus, kompasas nukryps vienu laipsniu“, – sako J. Love‘as.
Ilgųjų nuotolių kelionėms lėktuvais net poros laipsnių paklaida gali reikšti atvykimą ne į tą oro uostą.
Deklinacija taip pat skiriasi priklausomai nuo vietos. Aukštesnėse platumose ji tampa didesnė, todėl kompasas darosi vis mažiau patikimas. Jeigu stovėtumėte virš magnetinio lauko ir mėgintumėte pasinaudoti kompasu, jis nežinotų, kur rodyti. Keičiantis Žemės šerdies išsilydžiusios geležies judėjimui, analogiškai kinta ir mūsų planetą supantis magnetinis laukas.
Pasak J. Love‘o, šiuo metu šiaurės polius, kur magnetinis laukas yra vertikalus, nustatytas tie 84,97 laipsnių į šiaurę ir 132,5 laipsnių į pietus. Jis yra virš Arkties vandenyno ir kasmet pasislenka per 55 kilometrus į šiaurės vakarus link Sibiro.
Dėl šių pokyčių keliautojams per istoriją nuolat kildavo įvairių problemų. Šiuolaikiniai žmonės nėra išimtis. Greičiausiai magnetinio lauko slinktis atsiliepia kaip tik oro uostams.
Kas penkerius metus JAV federalinės agentūros sudaro ir išplatina vadinamąją magnetinę variaciją, kuri skiriasi priklausomai nuo vietos. Panašiai kaip deklinacija ji koreliuoja tikrąją kryptį su magnetinio kompaso rodmenimis, reikalingais navigacijai.
Šios vertės naudojamos keičiant įvairius navigacinius prietaisus, pavyzdžiui, instrumentines nusileidimo sistemas ir signalo daviklius. Jeigu bet kuriame oro uoste įvyksta daugiau nei 3 laipsnių magnetinio lauko pasikeitimas, tenka iš naujo numeruoti pakilimo ir nusileidimo takus. Tai dabar ir vyksta Floridos oro uostuose.
Mokslininkų teigimu, judantys magnetiniai poliai gali susikeisti vietomis. Paskutinį kartą tai yra atsitikę prieš 780 000 metų, o pačiam apsikeitimui prireikia bent 10 000 metų.
Nėra aišku, kokias pasekmes magnetinių polių apsikeitimas turėtų mūsų planetai ir žmonijai. Tačiau mokslininkai nemano, kad tai sukeltų pasaulio pabaigą.