Tai gali tapti vienu ambicingiausiu kompiuterių projektu istorijoje. Tarptautinė mokslininkų grupė siekia sukurti simuliatorių, kuris galėtų atkartoti visus Žemėje vykstančius procesus – nuo globalių orų schemų ir ligų plitimo iki tarptautinių finansinių transakcijų ar transporto spūstis didžiuosiuose keliuose.
Pavadintas „Gyvu Žemės simuliatoriumi“ (Living Earth Simulator – LES) projektas turėtų praplėsti mokslinį suvokimą apie tai, kas vyksta mūsų planetoje. Jis turėtų padėti suprasti žmogaus veiksmus, kuriais formuojamos visuomenės, ir gamtos jėgas, sąlygojančias fizinį pasaulį, rašo BBC.
„Daugybė nūdienos problemų – socialiniai ir ekonominiai nestabilumai, karai, plintančios ligos – yra susijusios su žmogaus elgesiu, tačiau akivaizdžiai trūksta rimto visuomenės ir ekonomikos veikimo principų suvokimo“, – sako dr. Dirkas Helbingas iš Šveicarijos federalinio technologijos instituto. Jis pirmininkauja „FuturICT“ projektui, kursiančiam simuliatorių.
Tokie projektai kaip CERN sukurtas Didysis hadronų greitintuvas leidžia mokslininkams sužinoti daugiau apie ankstyvąsias visatos užuomazgas. Tačiau, pasak D.Helbingo, jie nieko daugiau nesužino apie mūsų planetą. Anot jo, reikia sukurti žinių greitintuvą, kuris galėtų skaldyti ir sujunginėti skirtingas mokslo rūšis.
„Mūsų visuomenę formuojančių užslėptų taisyklių ir procesų atskleidimas yra bene didžiausias mūsų amžiaus iššūkis“.
Šiam tikslui pasiekti būtų sukurtas LES. Jis galėtų prognozuoti infekcinių ligų, pavyzdžiui, kiaulių gripo plitimą, nustatyti kovos su klimato kaita būdus ar net užfiksuoti artėjančios finansų krizės užuomazgas.
Bet kaip veiktų tokia milžiniška sistema?
Pirmiausia, pasak mokslininko, joje reikėtų sutalpinti daugybę duomenų – praktiškai visą medžiagą apie planetoje vykstančius procesus.
Šis simuliatorius būtų suformuotas iš superkompiuterių, galinčių atlikti daugybę informacijos apdorojimo užduočių.
Nors tam reikalingi kompiuteriai dar nesukurti, daugybė tam reikalingų duomenų yra generuojami jau dabar.
Pavyzdžiui, Jungtinių Valstijų NASA agentūroje vykdomas „Planetos odos“ projektas leis sukurti didžiulį jutiklių tinklą, rinksiantį informaciją apie klimatą iš oro, žemės, jūros ir kosmoso.
Be to, D. Helbingas ir jo komanda jau yra identifikavę daugiau nei 70 internetinių duomenų šaltinių, kurie galėtų būti panaudoti. Tarp jų patenka „Wikipedia“, „Google Maps“ ir Didžiosios Britanijos Vyriausybės duomenų bazė data.gov.uk.