Astronomai pranešė, kad garsieji Saturno žiedai sudaryti iš didžiulio mėnulio, kurį planeta suskaldė prieš daugybę metų, liekanų, rašo Space.com.
Manoma, kad palydovas, kuris dydžiu prilygo Titanui (šiuo metu didžiausias Saturno palydovas), priartėjo prie didžiulės planetos prieš 4,5 mlrd. metų. Didžiulė Saturno gravitacijos jėga nuplėšė viršutinius palydovo ledo sluoksnius, iš kurių ir susiformavo nuostabieji Saturno žiedai, teigia mokslininkai.
Šio palydovo mirtis suteikė gyvybę kitiems palydovams, teigiama tyrime. Per milijardus metų iš žuvusio palydovo liekanų susiformavo vidiniai Saturno palydovai.
„Manoma, kad Saturno žiedai yra labai seni, jie susidarė tuo pačiu metu, kai Titanas liko vieninteliu dideliu planetos palydovu, – sako tyrimo autorius Robinas Canupas iš Boulderio pietryčių tyrimo instituto (Kolorado valstija, JAV). – Tai vienintelis logiškas paaiškinimas, kodėl vidiniai palydovai yra sudaryti beveik vien iš ledo.“
Didžiąją dalį išorinės saulės sistemos medžiagos sudaro uolienos ir ledas, tačiau Saturno žiedai yra kitokie – jie sudaryti iš 90–95 proc. ledo. Per daugybę amžių jie apsinešė dulkėmis ir nuolaužomis, tačiau tik susiformavę žiedai buvo sudaryti tik iš vandens ledo, sako R. Canupas.