NASA pranešė apie savo planus išlaipinti Mėnulyje robotą. Taip tikimasi sutaupyti didelę dalį pinigų, kuriuos reikėtų išleisti siunčiant į Mėnulį žmogų, informuoja dailymail.co.uk.
Inžinieriai teigia, kad vos po tūkstančio dienų jie galės saugiai pastatyti ir paleisti į žmogų panašų humanoidinį robotą kosmosan bei į arčiausiai mūsų esantį dangaus kūną.
Tai kainuos mažiau nei 200 mln. JAV dolerių (apie 495 mln. litų), o raketa – dar papildomai 250 mln. JAV dolerių (apie 619 mln. litų) – 150 mlrd. JAV dolerių (apie 371 mlrd. litų) mažiau nei siųsti astronautą.
Ties šiuo projektu dirbantys inžinieriai tikisi, kad po Mėnulį vaikštančio roboto vaizdas įkvėps naują mokslininkų kartą taip, kaip prieš 40 m. „Apollo“ nusileidimas. Dėl oficialaus entuziazmo grįžti į Mėnulį trūkumo „projektas M“ yra laikomas NASA inžinierių „partizaniniu bandymu“. Inžinieriai buvo priversti naudoti savarankiškai surinktas lėšas, derėtis su inžinerinėmis bendrovėmis, vykdyti mainus su specialistais ir įtikinti NASA skyrius bendradarbiauti. Vienas inžinierius net nuėjo į techninės įrangos parduotuvę ir nusipirko medžiagų už 80 JAV dolerių (apie 198 litų), kad galėtų išbandyti erdvėlaivio prototipo kuro baką.
Projekto sumanytojas yra Stephenas J. Altemusas, Hiustone esančio Johnsono kosmoso centro vyriausias inžinierius. Susidūręs su mažėjančių biudžetų problema, jis norėjo kažko, ką būtų galima įgyvendinti greitai, be didesnių trukdžių. Kai jis papasakojo savo sumanymą kolegoms, projektas įsisuko žaibo greitumu ir jie jau nebesigręžiojo atgal.
Komanda tvirtina, kad išsiųsti robotą į Mėnulį yra daug lengviau nei žmogų – jam nereikia oro, maisto ir nereikia grįžti atgal.
Projekto įgyvendinimą palengvino tai, kad jis buvo vykdomas pasinaudojant jau turimomis technologijomis jas modifikuojant, užuot pradėjus viską nuo pat pradžių. NASA ir „General Motors“ sukurtas „Robonaut 2“ skirs erdvėlaiviu „Discovery“, kuris artimiausiu laiku turi pakilti į kosmosą.