Didžiosios Britanijos gynybos sekretorius Liamas Foxas kitą savaitę ketina oficialiai įspėti, kad saulės žybsnis ar branduolinė ataka gali paralyžiuoti Britanijos elektros energijos sistemą, finansinius tinklus ir transporto infrastruktūrą, praneša telegraph.co.uk.
Gynybos sekretorius kitą savaitę lankysis mokslininkų ir saugumo konsultantų, kurie mano, kad infrastruktūra, kuria yra pagrįstas vakarų ekonomikų funkcionavimas, yra pažeidžiama ir gali žlugti dėl elektromagnetinio spinduliavimo, aukščiausio lygio susitikime.
Tokį spinduliavimą, dėl kurio gali sutrikti elektros įrangos palydovų veikla, gali sąlygoti žmogaus sukeltas branduolinis sprogimas arba natūralūs reiškiniai saulės paviršiuje.
Dr. L. Foxas konferencijoje planuoja pasakyti, kad ši grėsmė vis auga ir jis nori iškelti klausimą apie Britanijos aukštųjų technologijų infrastruktūros silpnąsias vietas.
„Kuo mūsų technologijos darosi sudėtingesnės, tuo ši grėsmė didėja“, – teigiama jo planuojamame pranešime.
„Nors naujausi moksliniai atradimai naudingi mums visiems, tuo pačiu jie daro mus dar labiau pažeidžiamus ir tuo gali pasinaudoti mūsų priešai.“
Dokumente „The Coalition’s Strategic Defence and Security Review“ („Koalicijos strateginė gynybos ir saugumo apžvalga“) aptariamos potencialios Britanijos gynybos sistemos spragos ir pažeidžiamumas tuo atveju, jei įvyktų aukštųjų technologijų ataka ar spinduliavimas.
Sudarius apžvalgą, daugiau finansavimo bus skirta įprastiems kariniams daliniams, kibernetinei kariuomenei ir kitai technologinei įrangai.
Didžiausią dėmesį gynybos ministras planuoja skirti rizikai, kad priešiškai nusiteikusios šalys gali kosmose susprogdinti branduolinį ginklą ir sukelti staigų, intensyvų elektromagnetinės energijos blyksnį, vadinamą aukšto dažnio elektromagnetinių bangų impulsu (angl. high altitude electro-magnetic pulse, HEMP).
Vienas iš košmariškų scenarijų, kurį privačiai aptarė aukščiausio rango gynybos pareigūnai, yra grėsmė, kad Iranas gali susprogdinti branduolinį užtaisą aukštai virš Europos. „Jie gali grąžinti mūsų civilizaciją į tamsiuosius amžius“, – pasakė vienas šaltinis.
Kai kurie mokslininkai sako, kad panašų poveikį gali turėti stiprus saulės blyksnis, kuris įvyksta kartą per šimtą metų ir kuris gali Žemėje sukelti geomagnetines audras.
Stiprus blyksnis XIX a. viduryje sutrikdė ką tik atsiradusios telegrafo sistemos veiklą, ir mokslininkai mano, kad mūsų laukia dar vienas toks reiškinys, kuris jau ir taip vėluoja.
Susitikimą, kuris įvyks Vestminsteryje, organizuoja Elektros infrastruktūrų saugumo taryba ir mokslinė institucija „Henry Jackson Society“.