Aplink Marsą skriejantis NASA kosminis zondas „Mars Reconnaissance Orbiter“ (MRO) planetos paviršiuje nufotografavo taikinio formos kraterį, užminusį mokslininkams keblią jo kilmės mįslę.
Neįprastos formos kraterį planetos paviršiuje liepos 9 dieną nufotografavo MRO didelės raiškos vaizdo kamera „HiRISE“, tačiau jo nuotraukas NASA paskelbė tik dabar, skelbia „Space.com“.
Mokslininkai šiuo metu bando nustatyti, kaip galėjo atsirasti centrinė šio kraterio įduba: ar dėl neįprasto popaviršinio Marso sluoksnio savybių, ar dėl to, kad atsitiktinai į tą pačią vietą vėliau smogė kitas meteoritas.
„HiRISE“ tyrimų programos pranešime cituojama Arizonos universiteto (JAV) mokslininkė Sarah Milkovich, pareiškusi, kad panašios kraterių terasos tarp vidinės duobės ir išorinio pakraščio susiformuoja tais atvejais, kai dangaus kūnas rėžiasi į sluoksniuotą paviršių, sudarytą iš kietų ir minkštų medžiagų. Tai galėtų būti tvirtas popaviršinis sluoksnis, kuriame daug ledo, ir minkštas, kuriame jo nėra, sakoma pranešime.
Pasak mokslininkės, iki šiol mokslininkai terasinius kraterius tyrinėjo siekdami nustatyti lavos srautų gylį Mėnulyje ir bei kitose planetose.
„Nevienoda kraterio viduje esančio grunto, kuriame yra daug ledo, sublimacija ir ledyninė erozija gali paaiškinti, kodėl nedidelė vidurinioji įduba yra šiek tiek nukrypusi į šoną terasos ir didesniojo kraterio pakraščio centro atžvilgiu“, – teigia S. Milkovich.
Pačiame „taikinio“ centre esančią įdubą, pasak mokslininkų, galėjo palikti kitas pataikęs meteoritas. Jis paliko šiek tiek nuo centro nukrypusią žymę. S.Milkovich teigimu, nors nėra matyti šio meteorito smūgio išmestos medžiagos pėdsakų, jie galėjo pranykti dėl intensyvios ledyninės erozijos.
„HiRISE“ nuotraukoje užfiksuoto neįprastos formos kraterio skersmuo – apie 800 metrų, sakoma pranešime.