NASA inžinieriai bando atkurti seniausio aplink Marsą skriejančio palydovo „Mars Odyssey“ normalų funkcionavimą, kad būtų galima tęsti Raudonosios planetos stebėjimus, skelbia „Space.com“.
Pranešama, kad liepos 14 dieną „Mars Odyssey“ persijungė į vadinamąjį saugųjį režimą ir nutraukė aktyvią tyrimų veiklą. NASA specialistai mano, kad tai įvyko dėl elektroninio kodavimo įrenginio sutrikimo. Šis įrenginys naudojamas prietaisui, atsakingam už palydovo saulės baterijų skydelių padėties keitimą, valdyti. Šiuo metu „Mars Odyssey“ saulės fotoelementų skydelius valdo rezervinis įrenginys, sakoma pranešime.
NASA Reaktyvinio judėjimo laboratorijos Pasadenoje inžinieriai po šio gedimo perdavė palydovui nurodymą iš naujo aktyvuoti jo galingiausią anteną. Iki to laiko „Mars Odyssey“ ryšį su Žeme palaikė per silpnesnę anteną, o tai atsiliepė duomenų spartai.
„Mars Odyssey“ programos atstovai sakė tikį, kad jiems pavyks artimiausiomis dienomis atstatyti visavertį palydovo veikimą.
„Mars Odyssey“ skrieja aplink Marsą nuo 2001 metų. Jis ne tik vykdo Marso tyrimus, bet ir veikia kaip retransliacijnis palydovas, siuntęs į Žemę „Spirit“ ir „Opportunity“ marsaeigių bei aparato „Phoenix Mars Lander“ signalus.
Pastaraisiais metais „Mars Odyssey“ kelis kartus buvo persijungęs į saugaus veikimo režimą. Paskutinį kartą tai įvyko 2009 m. gruodį, sakoma pranešime.